Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Ornitolodzy twierdzą, że bieliki zostały jednak otrute

2016-04-15 13:21:18 (ost. akt: 2016-04-15 14:10:54)

Autor zdjęcia: archiwum Marka Bebłota

Bieliki, których zwłoki znaleziono kilka dni temu w okolicy Unikowa zostały najprawdopodobniej otrute. Ornitolog Marek Bebłot z Bartoszyc znalazł tam także martwego kruka i myszołowa. Sprawa ma trafić do organów ścigania.

Wczoraj opublikowaliśmy informacje o znalezieniu dwóch martwych bielików, na jednym z uprawnych pół, w okolicach Unikowa w gm. Bisztynek.

Artykuł przeczytał pan Marek Bebłot, ornitolog z Bartoszyc i członek Komitetu Ochrony Orłów w Olsztynie. Tuż po lekturze naszego materiału skontaktował się z nami.

- Potwierdzam są to bieliki, ptaki w wieku około 4-5 lat - powiedział.

- Między bielikami rzeczywiście może dochodzić do walk, ale po prostu nie wierzę, że akurat w tym przypadku jest tak. Jeżeli w pobliżu był lis to najprawdopodobniej zostały zatrute - twierdził.

Poprosił nas o kontakt z mężczyzną, który znalazł ptaki a następnie pojechał na miejsce. Poinformował nas, że wszystko wskazuje na to, iż ptaki zostały jednak otrute. W pobliżu martwych bielików znalazł bowiem także martwego myszołowa i kruka.

- Ciało jednego z bielików leżało w pobliżu drzewa. Po zjedzeniu zatrutego mięsa lisa ptak siadł prawdopodobnie na gałęzi i następnie spadł na ziemię, gdy trucizna zaczęła działać - opowiadał ornitolog.

Pan Marek Bebłot zdecydował, że zwłoki ptaków zawiezie do ośrodka w Bukwałdzie, gdzie poddane zostaną sekcji i badaniom toksykologicznym. Wyniki zostaną następnie przekazane organom ścigania.

- Takie przypadki zgłasza się na policję do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz do Komitetu Ochrony Orłów w Olsztynie - informował Marek Bebłot.

Dziś otrzymaliśmy maila od pana Michała Zygmunta z Komitetu Ochrony Orłów w Olsztynie.

"Populacja bielika w Polsce wynosi 1000-1400 par. W związku z tym, że ptaki potrzebują sporego terenu łowieckiego oraz odpowiednich miejsc lęgowych pomiędzy bielikami dochodzi do walki o terytoria.

Dzieje się tak z reguły na początku roku, kiedy rewiry przez ptaki są zajmowane. Każda para chciałaby mieć zarówno odpowiedni drzewostan do gniazdowania, jak również atrakcyjny teren żerowiskowy.

Pula takich miejsc jest ograniczona, więc ptakom pozostaje walka z rywalem lub zajęcie rewiru mniej atrakcyjnego.

Walki ptaków, z reguły nie są śmiertelne chociaż zdarzały się również i takie przypadki.

Spotkanie z ostrym jak brzytwa szponem może spowodować uszkodzenie ciała u przeciwnika.

W bazie KOO znajdują się stanowiska bielików, które zlokalizowane są bardzo blisko siebie i ptaki z sukcesem odchowują pisklęta.

Przykładów nie trzeba szukać daleko, chociażby w Nadleśnictwie Nowe Ramuki gdzie dwie pary gniazdują w odległości 1400 m od siebie.

W przypadku, o którym pan pisze najprawdopodobniej doszło to otrucia ptaków. Z informacji przekazanych przez ornitologów wynika, że oprócz bielików zostały tam znalezione również inne ptaki: kruk oraz myszołów."


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol warminski #1977406 | 178.43.*.* 17 kwi 2016 00:26

  Najbardziej podejrzani są okoliczni hodowcy ryb w stawach hodowlanych . Oni zawsze są przeciw bielikom ,bo im kasę wyżerają .Wystarczy poczytać , czym tak naprawdę żywią się takie ptaki . Ale myślę ,że ornitolodzy też to wiedzą , i wezmą tych ch...w za dupy .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Witch #1977309 | 185.140.*.* 16 kwi 2016 18:13

  Rozejrzycie się dobrze wśród hodowców drobiu. Trują lisy, a ptaki drapieżne przy okazji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ox #1976947 | 88.156.*.* 15 kwi 2016 21:50

  Nikt nie ma interesu w truciu ptaków prędzej ktoś wyłożył zatrute mięso na bezpańskie psy albo innego zwierzaka.Bielik nikomu nie przeszkadza ,do komercyjnej hodowli ptaków nie wleci...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Griczek #1976870 | 78.88.*.* 15 kwi 2016 20:02

   jaką tępą pałą trzeba być żeby takie rzeczy robić. Brak empatii dla zwierząt to oznaką choroby psychicznej !!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. orł #1976853 | 82.139.*.* 15 kwi 2016 19:39

   bardzo smutne, ale nie pierwszy to już raz, najwyższy czas rozmawiać z hodowcami ryb i pilnie ustalić w pawie ochrony przyrody rekompensaty hodowcom za złowione ryby przez te ptaki. Bielików jest bardzo mało i nie będą to niebotyczne kwoty. Komitet Ochrony Orłów ma swoich ekspertów w terenie i jest to możliwe do oszacowania i wycenienia, jeśli będzie takie prawo to może będą się zgłaszać właściciele hodowli gdzie Bieliki polują. Niestety ostatnio i w mediach była zdecydowanie nieprawdziwa informacja ile to ten piękny ptak może zjeść ryb.Złapać takiego barbarzyńcę, który w tak okrutny sposób morduje te piękne ptaki może być bardzo trudno - niestety

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages