Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Znalazł dwa martwe bieliki

2016-04-14 09:48:27 (ost. akt: 2016-04-14 11:45:55)

Autor zdjęcia: Czytelnik (dane znane redakcji)

Dwa martwe drapieżne ptaki w pobliżu Unikowa znalazł mieszkaniec okolic. Poinformował o tym naszą redakcję. My poinformowaliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Olsztynie. Czy ptaki zostały otrute? Są różne teorie na ten temat.

Mieszkaniec okolic Bisztynka (dane znane redakcji) na uprawnym polu w pobliżu Unikowa znalazł (12 kwietnia po południu) dwa martwe drapieżne ptaki. Z przesłanych nam zdjęć wynika, że mogą to być bieliki.

Zatelefonował do nas z pytaniem: "komu należy zgłaszać takie przypadki?"

Zanim odpowiedzieliśmy wyjaśnił, że zwłoki ptaków nie noszą żadnych śladów obrażeń. W odległości kilkudziesięciu metrów od nich natknął się na częściowo nadjedzone zwłoki lisa. Zanim skontaktował się z nami samodzielnie poszukiwał odpowiedzi na pytanie, co mogło być przyczyną śmierci tych chronionych ptaków.

W internecie odnalazł nasz artykuł na ten temat. Nomen omen, dokładnie z 12 kwietnia 2015 r.

W publikowanym wówczas materiale przyrodnicy sugerowali, że może chodzić o celowe zatrucia drapieżników takich jak wydry, czy lisy. Bieliki żerują następnie na otrutym zwierzęciu i same ulegają zatruciu.

Zapytaliśmy o to znajomego lekarza weterynarii z kilkudziesięcioletnim stażem. Nie zgodził się na ujawnienie jego danych. - Mam prywatną opinię na ten temat, której nie jestem w stanie w pełni potwierdzić, bo wymagałoby to badań i obserwacji - powiedział.

- Pisał pan już o kilku przypadkach takich "znalezisk" a ja w swej praktyce miałem do czynienia już z wieloma podobnymi. Zastanowiło mnie dlaczego, w każdym takim przypadku, mamy do czynienia z dwoma bielikami jednocześnie? Poczytałem dużo na ten temat i wysnuwam wniosek, że jest to naturalna walka tych drapieżników o terytorium. Być może populacja bielików na tym konkretnym terenie jest zbyt duża i dochodzi między nimi do zabójczych walk - mówił lekarz weterynarii.

Nasz rozmówca podkreślał, że nie jest w stanie, bez badań zwłok określić przyczyn śmierci ptaków w tym konkretnym przypadku.

A co z pytaniem mężczyzny, który znalazł zwłoki ptaków? Pytanie to zadaliśmy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody w Olsztynie. Poprosiliśmy o jasną odpowiedź na pytanie: komu należy zgłaszać przypadki padłych drapieżnych ptaków? Odpowiedź opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Aktualizacja z g. 11:40

Usiłując dowiedzieć się więcej na temat bielików natrafiliśmy na materiał mogący potwierdzać teorię lekarza weterynarii. W 2003 roku, w wypowiedzi publikowanej przez inny portal internetowy przedstawiciel Komitetu Obrony Orłów z Olsztyna potwierdził, że coraz częściej zdarza się, że bieliki zabijają się w walce o terytorium.

Zwróciliśmy się do Komitetu Obrony Orłów o wypowiedź na ten temat.

Teren na którym znaleziono martwe ptaki jest w pobliżu rezerwatu przyrody "Polder Sątopy-Samulewo". To olbrzymie rozlewisko, dawne jezioro Sajno, gdzie bieliki mają doskonałe warunki bytowania ze względu na bogactwo ryb.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szhu #1977226 | 37.47.*.* 16 kwi 2016 15:01

  W olsztynie, na parkingu obok bloku na ulucy Barcza 15 leza dwa ptaki. Na ulicy Wankowicza rowniez widzialem ptaka, tym razem jakas dzika kaczke

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. biolog #1975948 | 5.172.*.* 14 kwi 2016 13:37

  Padają tak jak i pszczoły i inne zwierzęta i ludzie. Coraz więcej chemii (nawozów).

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KACZYŃSKI ZABIJA KONKRETÓW #1975923 | 82.160.*.* 14 kwi 2016 13:03

  Kto następny były KONIE teraz BIELIKI kto następny Łosie, Jelenie, Sarny, Dziki, Lisy, Borsuki, Kuny, Jenoty Wilki i Rysie z ptaków Kuropatwy, Bażanty dzikie Kaczki, Gęsi

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. wujek_bob #1975856 | 46.112.*.* 14 kwi 2016 11:35

   Orły, czyli nasz symbol narodowy padają, bo nie są w stanie patrzeć na to, co robi z tym pięknym krajem nasz zdegenerowany rząd

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Piękne Ptaki #1975841 | 88.156.*.* 14 kwi 2016 10:55

    Szkoda , ale czemu dwa ? mam nadzieję że to zbadają . Bo ludzie są podli ... może latały za blisko kurników , ktoś powinien za to ponieść karę jeśli się do tego przyczynił .

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages