Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Seniorzy wzięli udział w debacie społecznej z policjantami

2019-12-11 14:39:16 (ost. akt: 2019-12-11 15:09:16)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Seniorzy byli głównymi adresatami i uczestnikami debaty społecznej z udziałem policjantów, która odbyła się dziś w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bisztynku. Omawiano sposób korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda oraz bezpieczeństwa seniorów.

Dlaczego debata społeczna z udziałem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach adresowana była do pokolenia seniorów? W jej trakcie wyjaśniała to mł. asp. Marta Kabelis, która debatę prowadziła.

Przedstawiła m.in. statystyki wypadków drogowych z udziałem pieszych. Okazało się, że w 2018 roku w Polsce, w wypadkach drogowych zginęły 803 osoby piesze z czego aż 51% z nich (414) było osobami w wieku 60+. W naszym województwie piesi w takim wieku, którzy zginęli stanowili 45% wszystkich ofiar.

Podobna sytuacja dotyczy rowerzystów w wieku 60+. Tacy rowerzyści byli sprawcami 442 wypadków (26% ogółu). Zginęło w nich 75 osób a 377 zostało rannych.

Więcej danych statystycznych znajdziecie na zdjęciach w galerii poniżej.

Z tych przyczyn jednym z wiodących tematów debaty było bezpieczeństwo na drogach a w tym przypomnienie przepisów ruchu drogowego, obowiązku noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym, ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię.

Prowadząca poinformowała zebranych szczegółowo jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Debata była też okazją do przedstawienia seniorom dzielnicowych pracujących w mieście i gminie Bisztynek a tu niedawno nastąpiły zmiany kadrowe.

Policjantka omawiała też zagrożenia związane z metodami oszustów "na wnuczka", "na policjanta", "na prokuratora", "na dyrektora banku" oraz zagrożeniami związanymi z udziałem w pokazach towarów organizowanych przez przeróżne firmy.

W debacie uczestniczyli: zastępca komendanta powiatowego policji mł. insp. Robert Zabuski, wicestarosta bartoszycki Władysław Bogdanowicz, wiceburmistrz Bisztynka Włodzimierz Mońka, kierownik posterunku policji w Bisztynku asp. szt. Dariusz Białousz.

Seniorzy chętnie zadawali pytania szczegółowe a na koniec zostali obdarowani opaskami odblaskowymi.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages