Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Defibrylator dostępny całą dobę jest od dziś w Bisztynku [FILM, ZDJĘCIA]

2019-10-05 15:31:48 (ost. akt: 2019-10-05 18:17:38)
Od lewej: Robert Mroczek, Elwira Dymitriew - prezes spółki Lewiatan - Orbita w Olsztynie, Alina Mroczek i Piotr Kurowicki - naczelnik OSP w Bisztynku/żołnierz 20. BBZ.

Od lewej: Robert Mroczek, Elwira Dymitriew - prezes spółki Lewiatan - Orbita w Olsztynie, Alina Mroczek i Piotr Kurowicki - naczelnik OSP w Bisztynku/żołnierz 20. BBZ.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

BISZTYNEK|| Od dziś mieszkańcy Bisztynka mogą korzystać z defibrylatora AED, który zawisł, w specjalnej kapsule, na ścianie sklepu Aliny i Roberta Mroczków, przy placu Chopina. Urządzenie dostępne jest cała dobę.

W centrum Bisztynka na ścianie największego w miasteczku sklepu Aliny i Roberta Mroczków zawisła dziś specjalna kapsuła z delibrylatorem AED. Po jej otwarciu uruchamia się alarm dźwiękowy a miejsce jest objęte monitoringiem.

Urządzenie zakupili właściciele sklepu wraz ze spółką Lewiatan-Orbita. Sklep państwa Mroczków należy bowiem do tej sieci.

- Zgłosili się do nas strażacy OSP w Bisztynku z pomysłem umieszczenia tego urządzenia na ścianie naszego sklepu. Uznaliśmy to za znakomity pomysł. Zakup sfinansowaliśmy po 50% my i spółka Lewiatan - wyjaśnia Alina Mroczek.

Pani Alina dodaje, że wkrótce załoga ich sklepu zostanie przeszkolona w zakresie użycia defibrylatora, tak aby w nagłej potrzebie wiedzieli jak się z nim obchodzić.

Umieszczenie defibrylatora w kapsule było okazją do szkolenia wszystkich chętnych z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy i użycia defibrylatora. Szkolenie prowadził strażak i ratownik medyczny Bartłomiej Chilmanowicz ze stowarzyszenia "mali WIELCY ratownicy" oraz strażacy OSP w Bisztynku.

Wzięli w nim udział harcerze, którzy w Bisztynku mieli dziś swój rajd. Jednym z zadań rajdu było właśnie wzięcie udziału w szkoleniu.

W szkoleniu brali też udział mieszkańcy Bisztynka a w tym pani Alina Mroczek. Mówiła przy tym, że takie szkolenie przechodziła lecz już kilka lat temu i niektóre elementy zapomniała. Nauczyła się przy tej okazji używać delibrylatora AED.


Jest to zresztą bardzo proste, bo urządzenie samo, po włączeniu, komunikatami głosowymi informuje, co należy robić. Jest to urządzenie informujące między innymi o tym czy ucisk klatki piersiowej w czasie resuscytacji krążeniowo-oddechowej nie jest zbyt płytki.

- Bardzo się cieszę, że w Bisztynku jest defibrylator w miejscu ogólnie dostępnym. W powiecie mamy ich już dość dużo. Warto jednak informować gdzie one są, bo prowadząc szkolenia w miasteczkach, gdzie one są od uczestników "dowiadywałem" się, że w tym miasteczku ich nie ma - mówił Bartłomiej Chilmanowicz.

Obecnie w gminie Bisztynek defibrylatorami AED dysponują strażacy OSP Bisztynek, Sątopy-Samulewo, Troszkowo oraz dziś zamontowany.

A gdzie w powiecie takie defibrylatory się znajdują? To pokazuje mapa poniżej.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages