Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Dożynki gminne w Bisztynku 2019

2019-09-19 14:02:38 (ost. akt: 2019-09-19 14:16:35)

9 września br. w Bisztynku świętowaliśmy Gminne Dożynki — święto chleba i ludzi, którzy go tworzą, czyli rolników.

Dożynki wpisały się w kalendarz wydarzeń gminnych jako najważniejsze święto w roku, święto plonów, radości, zabawy i odpoczynku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji rolników z gminy odprawioną w Kościele Parafialnym pw. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Bisztynku, Szkoły Podstawowej w Grzędzie, OSP Bisztynek, OSP Sątopy-Samulewo oraz Hufca ZHP.

Starostami tegorocznych dożynek byli P. Beata Gużewska, która wspólnie z mężem Eugeniuszem prowadzi 59-ciohektarowe gospodarstwo rolne, które obecnie ukierunkowane jest na produkcję bydła mlecznego. Starostą natomiast był P. Cezary Iwaniak, który wraz z żoną Beatą prowadzą 60-to hektarowe gospodarstwo rolne. Gospodarstwo zajmuje się hodowlą bydła mlecznego.

Po mszy św. dalsza część uroczystości miała miejsce na Targowisku Miejskim. O uroczystą oprawę tegorocznych dożynek zadbał zespół ludowy Kalina. Dożynki oficjalnie rozpoczął Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak witając przybyłych gości.

Podczas dożynek Burmistrz uhonorował odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” nadanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi P. Ryszarda Zerę. Pan Ryszard wraz z żoną Haliną od 1986r. prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 41,00 ha położone w miejscowości Prosity. Po rodzicach przejęli niewielkie gospodarstwo, które na przestrzeni lat dostosowali do obecnie panujących wymogów, powiększyli jego areał, usprzętowili i znaleźli własny kierunek. Od kilkunastu lat specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i opasów. W 2017 r. wybudowali oborę na 66 stanowisk. Obecnie stado liczy 102 sztuki, w tym 58 sztuk bydła mlecznego.

Tradycyjnie podczas dożynek Burmistrz wyróżnił rolników, którzy wytrwałą pracą i dążeniem do osiągania najlepszych wyników przyczyniają się do rozwoju Gminy i Miasta Bisztynek: P. Agnieszkę i Sławomira Sadziak, P. Stanisława Malinowskiego, P. Stefana Klimko, P. Marlenę i Kamila Miącz, P. Krystynę i Józefa Małolepszych, P. Magdalenę i Jarosława Stanio, P. Grażynę i Romana Kożuchowskich, P. Katarzynę i Oskara Niesiąbędzkich.

Wyróżnienie otrzymała także Spółka z o.o. „Paluzy” w Paluzach, która jest doskonałym wzorem dostosowania się do standardów europejskich, a codzienna praca, zaangażowanie i doświadczenie dobrym przykładem dla innych. Podziękowania dla wszystkich członków spółki odebrał Dyrektor Arkadiusz Jaciw.

Tradycją w Bisztynku jest piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych, który zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Dożynkowe wieńce powstają w wielu miejscowościach i są dziełem najczęściej kilku pań, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki. „Mam nadzieję, że tradycja wyplatania wieńców dożynkowych nigdy nie zginie, bo przecież jest to wielowiekowy dorobek, nasze dziedzictwo”.

Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie Gminnego Wieńca Dożynkowego, podlegając ocenie jury powołanego przez Burmistrza Bisztynka w składzie: Wioletta Jaskólska – Dyrektor OKiAL – przewodnicząca oraz Członkowie: Włodzimierz Mońka, Bogumiła Jackiewicz- Garniec, Izabela Treutle, Bogumiła Ryś.

I nagrodę zdobyło sołectwo Bisztynek, które będzie reprezentowało Gminę Bisztynek podczas Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku 15 września br., II miejsce- Troszkowo, III miejsce Prosity oraz wyróżnienia sołectwa: Grzęda, Unikowo, Księżno i Sątopy-Samulewo.

Po raz kolejny Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zorganizowała konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Publiczności. Głosować można było poprzez wypełnienie karty na specjalnie przygotowanym stoisku. Decyzją publiczności nagrodę otrzymał wieniec Sołectwa Troszkowo.

Spośród uczestników konkursu została wylosowana osoba, która otrzymała nagrodę rzeczową. Fundatorem nagród była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Poseł na Sejm RP P. Adam Ołdakowski wyróżnił wieniec sołectwa Bisztynek, a delegacji wieńcowej tego sołectwa ufundował nagrodę.

Podczas dożynek nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu: „Estetyczna wieś, osiedle”. Wyróżnienia otrzymały miejscowości: Sątopy-Samulewo tzw. osiedle, Unikowo i Prosity.

W konkursie „Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach” oceniano wkład pracy, estetykę i działania uczestników konkursu na rzecz upiększenia środowiska lokalnego. I miejsce przyznano P. Franciszce Kuczyńskiej z Bisztynka-Kolonii, II miejsce P. Iwonie i Rafałowi Capłap z Bisztynka, III miejsce P. Agnieszce i Danielowi Jankowskim z Paluz oraz P. Wioletcie Leszczenko z Unikowa. Specjalne wyróżnienia otrzymali: mieszkańcy bloku nr 7 przy ul. Wojska Polskiego w Bisztynku, P. Monika Głowacka z Unikowa oraz P. Iwona Kaczmarczyk z Unikowa.
Zdjęcia nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach można oglądać na wystawie plenerowej w gablotach znajdujących się przy skwerze miejskim w Bisztynku.

Podczas uroczystości dożynkowych głos zabrali zaproszeni goście: P. Adam Oładkowski Poseł na Sejm RP, P. Marcin Kazimierczuk Zastępca dyrektora ARiMR i Radny Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego, P. Miron Sycz Wicemarszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego, przedstawicielki miasta partnerskiego Zelenogradsk Federacji Rosyjskiej, w imieniu starosty Bartoszyckiego głos zabrał Radny powiatowy Marcin Matejunas oraz P. Piotr Petrykowski Burmistrz Bartoszyc.

Na wszystkich przybyłych czekały jak co roku stoiska lokalnych rzemieślników i wytwórców, sołectw oraz lokalnych firm. Swoje wyroby zaprezentowali: Anna Gromkowska, Bożena Dąbrowska, Danuta Stawiarz, Gospodarstwo Ekologiczne Zofia Pażuś, Iwonna Łuczyc, Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, Sołectwa: Sątopy-Samulewo, Unikowo, Nowa Wieś Reszelska, Bisztynek, Troszkowo, Sątopy, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Uniwersytet III Wieku.

Na uczestników uroczystości czekała tradycyjna grochówka strażaczek z OSP Sątopy- Samulewo. Swoje oferty zaprezentowali także: Powiatowy Oddział Doradztwa Rolniczego Bartoszyce, Nadleśnictwo Bartoszyce oraz Bank Spółdzielczy w Reszlu o. Bisztynek, Muzeum Regionalne w Lidzbarku Warmińskim. Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne STROWANGEN zaprezentowało zaś swoje znaleziska.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część kulturalno-rozrywkową. Wystąpili: Zespół „Kalina”, zespoły działające przy ośrodku kultury, zespół cygański HITANO. Umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci trenujące pod okiem P. Emilii Kozłowskiej ze Szkoły Tańca Dance Control. Gwiazdą wieczoru był Zespół The Ukrainian Folk.

Składamy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych. Dziękujemy naszym mieszkańcom za zorganizowanie stoisk z wyrobami kulinarnymi oraz za wystawienie rękodzieła sztuki ludowej. Firmom działającym na rzecz rolnictwa za prezentację swoich produktów i usług, sponsorom, jednostkom organizacyjnym gminy jak również wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość.

Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi tegoroczne Dożynki Gminne stały się wspaniałą okazją do wspólnego świętowana i podsumowania  całorocznej pracy naszych mieszkańców.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages