Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Uroczystość Krwi Chrystusa i odpust w sanktuarium w Bisztynku

2019-07-08 06:31:41 (ost. akt: 2019-07-08 07:19:15)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Do kościoła w Bisztynku przybyli pielgrzymi, aby wziąć udział w uroczystości Najdroższej Krwi Chrystusa i odpuście. Tradycja odpustów Krwi Chrystusa w Bisztynku sięga XIV wieku. Związana jest z domniemanymi cudami jakie wydarzyły się w kościele.

Pielgrzymi z Wspólnot Krwi Chrystusa z Gdańska, Gdyni, Olsztyna, Bartoszyc, i Kętrzyna wraz z wiernymi z parafii w Bisztynku wzięli wczoraj (7 lipca) udział w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej ks. Janusz Ostrowski. On też wygłosił homilię.

- Jeśli twierdzisz, że jesteś w stanie ogarnąć Boga własnym rozumem to nie jest to Bóg tylko wytwór twojej wyobraźni. Ludzki rozum nie jest w stanie ogarnąć Boga - mówił.

Nawiązywał do odejścia wielu słuchających i jego uczniów Jezusa, gdy zapowiadał ustanowienie Eucharystii. Gdy mówił "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."

- Wielu Izraelitów uznało te słowa za bluźnierstwo. Starali się je zrozumieć i wydawało im się, że rozumieją. Część uczniów jednak została. Ci uwierzyli i zaufali Jezusowi - mówił ksiądz biskup.

Nawiązywał przy tym do współczesności i do faktu, że stosunkowo niewielki procent katolików a więc uczniów Jezusa spożywa jego Ciało i Krew (przystępuje do Komunii św.).

- Spotykamy się tu, aby umacniać naszą wiarę. Ten, który przelał swoją Krew codziennie przecież daje nam łaski. Daje nam siłę w podróży życia. Ilu jednak Jego uczniów wybiera się w tę podróż bez posiłku? Duchowy głód powoduje, że nasza wiara zanika - mówił biskup Ostrowski.

Po Mszy wierni przeszli w procesji niosąc krzyż znajdujący się zwykle w ołtarzu Krwi Chrystusa w kościele w Bisztynku. Krzyż ten, wedle tradycji, jest za cudowny i "łaskami płynący". W procesji niieśli go najpierw kapłani a następnie przedstawiciele wszystkich wspólnot Krwi Chrystusa jakie przybyły na uroczystość.

Kościół w Bisztynku jest sanktuarium Krwi Chrystusa. To pokłosie domniemanego cudu z 1400 roku, gdy biskup warmiński Henryk III Sorbom konsekrował kościół w Bisztynku.

W czasie nabożeństwa, podczas podniesienia z hostii, miały spłynąć krople krwi. To ugruntowało tradycję pielgrzymkową ku czci Najświętszego Sakramentu. Nasilona frekwencja pielgrzymów była wysoce na rękę miastu, które od 1579 roku, gdy zbudowano wieżę kościoła, aż po wiek XVII i XVIII rozbudowywało swój kościół, by mógł swobodnie pomieścić pielgrzymów.

Z biegiem czasu domniemany cud został przypisany pewnemu kapłanowi, który wątpił w prawdziwość przeistoczenia.

Kapłan ów w ten sposób został przekonany o prawdziwej obecności Krwi Pana Jezusa w hostii.

Wiadomość tę znajdujemy w urzędowym parafialnym piśmie kościoła bisztyneckiego z 1796 roku, gdzie zamieszczono następujący cytat z "Kroniki Lidzbarskiej":

"Kapłan odprawiający Mszę świętą w obecności biskupa wątpił, że po przeistoczeniu w hostii znajduje się prawdziwie obecny Chrystus. Nagle ujrzał spadające krople Krwi na korporał. Korporał ten, na który padały krople Krwi Chrystusa został przesłany do Rzymu, skąd już nie powrócił".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mazur #2760220 | 79.124.*.* 10 lip 2019 18:06

    mamy XXI-wiek a niektórzy nadal wierzą w cuda - niewidy jak w średniowieczu - kościół to maszynka do robienia kasy na miliony sposobów , punkt dystrybucji cudów religijnych

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages