środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Zdjęcia z szuflady. Szpital przeciwgruźliczy w Bisztynku

2019-06-12 06:50:00 (ost. akt: 2019-06-12 06:53:40)

Autor zdjęcia: Zbiory prywatne. Fotokopia: Andrzej Grabowski

Zestaw archiwalnych zdjęć, których historię warto poznać otrzymaliśmy od pana Radosława. Wykonane zostały na terenie obecnego Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku w czasach, gdy funkcjonował tam szpital przeciwgruźliczy im. Seweryna Sterlinga.

Kilka dni temu do naszej redakcji trafiły zdjęcia wykonane przed laty na terenie szpitala przeciwgruźliczego w Bisztynku. W budynkach w których funkcjonował obecnie jest Dom Pomocy Społecznej dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną.

- Porządkowałem rzeczy i zdjęcia przechowywane przez moich zmarłych rodziców i trafiłem na te zdjęcia. Postanowiłem wam je przekazać do skopiowania, bo pokazują kawałek historii Bisztynka - mówi pan Radosław.

- Na części z nich jest moja babcia Ewa Kupińska, która była pracownikiem szpitala. Nie wiem w jakich latach zdjęcia mogły zostać wykonane i nie znam pozostałych osób, które zostały na nich uwiecznione. Może publikacja zdjęć umożliwi ich rozpoznanie a zdjęcia będą też pamiątką dla innych osób - mówi pan Radosław.

Po skopiowaniu zdjęć przystąpiliśmy do działania. Na zbiorowym rozpoznaliśmy biskupa Józefa Drzazgę. Józef Drzazga był biskupem diecezjalnym warmińskim w latach 1972 - 1978. Sakrę biskupią otrzymał w 1958 roku. Od 1965 roku był administratorem apostolskim diecezji warmińskiej.

Obecność na zdjęciu pacjentów w pidżamach świadczy o tym, że zdjęcie wykonano przed powstaniem DPS, w czasach gdy funkcjonował jeszcze szpital. Który to mógł być rok? Wszystko wskazuje na to, że co najwyżej 1973 a najwcześniej 1958.

Budynek w którym dziś mieści się DPS wybudowany został w 1913 roku. Był to wówczas szpital miejski. Do 1925 roku był własnością miasta. 20 czerwca 1925 r. został sprzedany Zgromadzeniu Sióstr św. Katarzyny w Braniewie za kwotę 140 tys. ówczesnych marek niemieckich i od tego momentu siostry Katarzynki są wciąż w nim obecne. Samodzielnie prowadziły szpital do 1950 roku.

W 1951 roku został upaństwowiony i stał się specjalistyczną placówką chorób płucnych im. Seweryna Sterlinga. Szpital gruźliczy - jak go powszechnie nazywano - przetrwał do 1973 roku. W 1973 roku powstał tu Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W miarę upływu lat i osiągania dojrzałości podopiecznych został przekwalifikowany na dom dla kobiet. W tej formie funkcjonuje do dziś.

Od siostry Arkadii sprawującej funkcję dyrektora DPS w Bisztynku dowiedzieliśmy się, że na zdjęciu z biskupem są siostry Katarzynki.

- Postaram się dowiedzieć jakie nasze siostry zostały uwiecznione na fotografii - obiecała.

Zobaczcie zdjęcia i jeśli rozpoznajecie tam jakieś osoby, albo potraficie sprecyzować daty wykonania tych zdjęć piszcie do autora tego tekstu. Zdjęcia uzupełnią wystawę obrazującą historię DPS, którą można tam oglądać.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Po prawej stronie ks. biskupa #2745661 | 188.146.*.* 12 cze 2019 07:56

  stoi obecny ks. Prof. Ryszard Sztychmiler, najprawdopodbniej...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages