środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zdjęcie z pogrzebu bisztyneckiego proboszcza ks. Conrada Dautera

2019-05-03 08:00:00 (ost. akt: 2019-05-03 08:09:42)

Autor zdjęcia: nieznany/ fotokopia: Andrzej Grabowski

Aresztowany w 1939 r. przez Gestapo ksiądz Conrad Dauter wrócił do swej parafii w Bisztynku 1945 roku. Był jej formalnym proboszczem do śmierci w 1953 roku. Dziś otrzymaliśmy unikatowe zdjęcie z jego pogrzebu.

Prawdopodobnie amatorskie zdjęcie formatu 6 x 9 cm dokumentujące pogrzeb księdza Conrada Dautera - przedwojennego proboszcza parafii w Bisztynku przekazała nam pani Irena Karczmarczyk.

- O tym, że to pogrzeb księdza Dautera wiem od mojej nieżyjącej już mamy. Przechowuję je od wielu lat i już wiele razy miałam zamiar je wam przekazać, ale zawsze ponownie chowałam do szuflady i zapominałam o nim - mówiła Irena Karczmarczyk.

Zdjęcie wykonane przez nieznanego autora pokazuje, poza samym konduktem pogrzebowym, zrujnowane centrum Bisztynka. Kondukt został sfotografowany gdy przemieszczał się ulicą Kościelną w kierunku kościoła parafialnego. To dziś okolice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zdjęcie z pogrzebu ks. Conrada Dautera w Bisztynku.

Na fotografii widoczne są pozostałości po dawnych kamienicach, z których pozostał jedynie mur widoczny po prawej stronie.

Na drugim planie widać zachowane do dziś budynki przy dzisiejszej ulicy Sienkiewicza oraz dachy kamienic przy dzisiejszych ulicach Bocznej i Ignacego Krasickiego.

Dlaczego kondukt idzie w kierunku kościoła parafialnego a nie na cmentarz, gdzie jest grób księdza?

- Prawdopodobnie w kościele św. Michała Archanioła, czyli kościele stanowiącym kaplicę cmentarną została odprawiona ceremonia pogrzebowa z pożegnaniem zmarłego i zamknięciem trumny. Następnie trumnę przeniesiono do głównego kościoła parafii, gdzie ks. Dauter sprawował Msze święte. Tak zwykle postępuje się ze zmarłymi księżmi z danej parafii - wyjaśnił nam ks. kan. Janusz Rybczyński, proboszcz parafii w Bisztynku.

Zdjęcie z pogrzebu ks. Dautera znajdzie się w przygotowywanej do wydania książce o powojennej historii parafii w Bisztynku.

Ks. Conrad Dauter (1936)
Fot. Paul Bast
Ks. Conrad Dauter (1936)
Ks. Conrad Dauter urodził się 2 lipca1885 r., studiował w Braniewie. Został wyświęcony na kapłana 5 stycznia 1911 r. we Fromborku. W roku 1937 objął stanowisko proboszcza w Bisztynku (wcześniej w Mrągowie).

W roku 1939 został aresztowany przez Gestapo i wywieziony z Prus Wschodnich. W roku 1945 powrócił do Bisztynka, gdzie powinien znów objąć swoje stanowisko. Zmarł kilka dni po wypadku motocyklowym - 11 października 1953 roku.

Pocztówka wydana z okazji 25-lecia kapłaństwa ks. Conrada Dautera i 75-lecia parafii parafii  św. Wojciecha w Mragowie, gdzie ksiądz był proboszczem przed objęciem parafii w Bisztynku.
Fot. Paul Bast - Sensburg
Pocztówka wydana z okazji 25-lecia kapłaństwa ks. Conrada Dautera i 75-lecia parafii parafii św. Wojciecha w Mragowie, gdzie ksiądz był proboszczem przed objęciem parafii w Bisztynku.


Podobnie jak wielu niemieckich księży nie mógł po 1945 roku sprawować funkcji proboszcza mimo, że tej funkcji mu nie odebrano. Funkcje proboszczów kolejno sprawowali polscy księża, a ks. Dauter nawet nie mieszkał na plebanii, tylko w domu przed Troszkowem.

Właśnie na drodze pomiędzy Troszkowem a Bisztynkiem doszło do wspomnianego wypadku motocyklowego, w którym zginął ks. Dauter. Ze wspomnień starszych mieszkańców wynika, że ksiądz jadący motocyklem zderzył się z furmanką. Zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń jakich doznał.

Tablica na nagrobku ks. Conrada Dautera.
Fot. Andrzej Grabowski
Tablica na nagrobku ks. Conrada Dautera.

Został zapamiętany jako ksiądz-rolnik. Samodzielnie uprawiał ziemię między Bisztynkiem a Troszkowem. - Odprawiał mszę i wracał do pracy w gospodarstwie. Hodował m.in. indyki - mówił nam jeden z mieszkańców.

- Ponieważ nie znał języka polskiego parafianie bardzo chętnie chodzili do nie go do spowiedzi - śmiał się nasz rozmówca.

Dodał, że sprawował opiekę nad liczną grupą Niemców (Warmiaków?) jacy po wojnie pozostali w okolicach i pracowali prowadząc gospodarstwa rolne. Wielu z nich wyjechało do Niemiec dopiero pod koniec lat 70-tych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages