Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Liturgia Męki Pańskiej w kościele w Bisztynku

2019-04-20 06:38:32 (ost. akt: 2019-04-20 21:51:32)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. kan. Janusz Rybczyńskii. To pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

W Wielki Piątek w kościele rzymskokatolickim nie sprawuje się Eucharystii. Nabożeństwo Wielkiego Piątku składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza. Procesją bez niesienia krzyża i świec.

Przed ołtarzem nastąpiła Prostracja, czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Janusz Rybczyński położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie.

Kolejna część nabożeństwa to Liturgia Słowa. Mękę Pańską z podziałem na role czytali ks. Janusz Rybczyński, ks. Marek Sowiński i Igor Furgała.

Liturgię Słowa kończy długa Modlitwa Powszechna składająca się z 10 wezwań: za Kościół, za Papieża, za stany Kościoła, za katechumenów, za jedność chrześcijan, za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i za cierpiących. Wezwania śpiewał Damian Giczewski.

Każde wezwanie podsumowane było krótką modlitwą.Najważniejszą częścią Liturgii jest Adoracja Krzyża. Najpierw odsłania się kolejno ramiona Krzyża, przykryte do tej pory fioletową tkaniną.

Po adoracji nastąpiło ponowne przykrycie ołtarza obrusami i Komunia święta. Po niej w procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, przy którym wartę pełnili strażacy OSP w Bisztynku.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Koniec teatru #2720024 | 84.62.*.* 20 kwi 2019 12:09

    Przestancie wreszcie meczyc tego pana, bo to jest niesmaczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages