Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku

2019-04-19 07:58:46 (ost. akt: 2019-04-20 21:52:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. To wyjątkowy dzień dla kapłanów i wiernych. Wyjątkowa jest też liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Wierni kościoła rzymskokatolickiego w wyjątkowy sposób przeżywają triduum paschalne. Rozpoczyna je Wielki Czwartek i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.

W kościele św, Macieja Apostoła w Bisztynku mszę koncelebrowali ks. kanonik Janusz Rybczyński - proboszcz parafii w Bisztynku o wikariusz - ks. Marek Sowiński.

Na początku mszy życzenia kapłanom złożyli przedstawiciele wspólnot parafialnych, Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, dzieci i młodzież.

Tradycyjnie, w czasie śpiewania "Gloria" odezwały się dzwonki służby liturgicznej i następnie zamilkły. Do Wigilii Paschalnej używane będą jedynie drewniane kołatki i nie zagrają organy.

Na koniec nabożeństwa tabernakulum pozostaje otwarte a Najświętszy Sakrament, w procesji przeniesiony został do tzw. ciemnicy.

Kapłani zdjęli też z ołtarzy obrusy. Wszystko to ma znaczenie symboliczne. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy to symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Przy ciemnicy do późnych godzin wieczornych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża to symbole zakończenia wieczerzy, ale też pamiątka odarcia Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności.

Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym to znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi w zamknięciu i oczekuje na wyrok.

Zobaczcie zdjęcia z Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages