Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Strażacy z Grzędy na czele rankingu najpopularniejszych OSP

2019-03-21 10:02:20 (ost. akt: 2019-03-21 10:27:00)
W 2015 roku strażacy z Grzędy byli pierwsi na miejscu pożaru przybudówki domu mieszkalnego i dzięki nim dom nie spłonął.

W 2015 roku strażacy z Grzędy byli pierwsi na miejscu pożaru przybudówki domu mieszkalnego i dzięki nim dom nie spłonął.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Prezes OSP w Grzędzie jest dumny z prowadzenia w plebiscycie na najpopularniejszą OSP w powiecie Bartoszyckim. - Najbardziej brakuje nam samochodu i ubrań do akcji. Może dzięki nagłośnieniu naszej sytuacji spełnią się nasze życzenia - mówi.

- Jaki plebiscyt? - zapytał zdziwiony prezes OSP w Grzędzie (gm. Bisztynek), druh Sylwester Olszewski, gdy poprosiliśmy o kilka zdań wypowiedzi związanych z tym, że ta właśnie OSP prowadzi w powiatowym rankingu najpopularniejszych OSP.

Odpowiedzieliśmy, że OSP Grzęda na swym profilu na Facebooku sama przecież namawia do głosowania na tę właśnie jednostkę. Prezes odrzekł, że nie korzysta z Facebooka i widocznie sami strażacy postanowili promować plebiscyt.

- Jestem z nich dumny, że się za to wzięli - mówi prezes OSP.

OSP w Grzędzie to jednostka trochę z poprzedniej epoki. Skupia łącznie 14 strażaków w tym 3 panie. Jednostka nie ma samochodu bojowego więc jak się coś wydarzy zabierają motopompy na przyczepkę samochodową, podczepiają do prywatnego samochodu i jadą ratować.

To dzięki ich bardzo szybkiej mobilizacji udało się w 2015 roku uratować dom w Grzędzie przed pożarem, gdy ogień pojawił się w przyległej do budynku przybudówce. Na dźwięk syreny alarmowej zareagowali błyskawicznie i pierwsi tłumili ogień. Wówczas dowodziła nimi bardzo energiczna strażaczka.

- Na szczęście od mniej więcej dwóch lat nie byliśmy nigdzie wzywani. Z racji ograniczeń sprzętowych możemy podejmować interwencje tylko w najbliższej okolicy. Nie mamy też specjalnych ubrań ochronnych więc jesteśmy odsuwani od akcji, gdy na miejsce przyjadą inne jednostki straży pożarnej - mówi Sylwester Olszewski.

To czym zajmują się strażacy OSP w Grzędzie?

- Pełnimy role reprezentacyjne na uroczystościach kościelnych i sołeckich oraz gminnych, bierzemy udział w zawodach strażackich. Stale się też szkolimy i ćwiczymy. Mamy do dyspozycji zabytkową remizę, którą sami malowaliśmy a w jej remoncie pomagała nam gmina - informuje prezes.

Poza dwiema motopompami strażacy mają oczywiście węże strażackie, pilarkę spalinową, agregat prądotwórczy.

W 2017 roku hucznie obchodzili 70-lecie powstania OSP w Grzędzie.

- Najbardziej brakuje nam choćby najmniejszego samochodu, którym moglibyśmy jeździć na akcje no i ubiorów UPS. Może dzięki nagłośnieniu naszej sytuacji uda się wreszcie spełnić nasze życzenia - dodaje Sylwester Olszewski.

Plebiscyt trwa do 22 kwietnia: Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach.

Laureatów wybierzemy w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza • Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Najpopularniejsza OSP: powiat bartoszycki


Ranking regionalny


Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages