Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Spacerując po mieście konsultowano plan zagospodarowania

2018-09-29 10:45:47 (ost. akt: 2018-09-29 11:24:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

FELIETON\\\ Miałem przyjemność opowiedzieć mieszkańcom Bisztynka o kilku miejscach, które mogą się w przyszłości zmienić. Wczoraj odbył się spacer badawczy związany z projektowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. To podstawowy dokument związany z rozwojem miasta.

Urząd Miejski w Bisztynku od dłuższego już czasu konsultuje zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z mieszkańcami. Plan musi się zmienić. Dlaczego musi?

No bo ten, który jeszcze obowiązuje hamuje niektóre inicjatywy lub jest nie do przyjęcia z powodów etycznych.

Między ulicą Nowe Osiedle a Słoneczną znajduje się pozbawiony nagrobków cmentarz żydowski. Jest tam około 30 grobów z nigdy nie ekshumowanymi szczątkami. O jego istnieniu wiadomo od momentu kiedy powstał w XIX wieku.

W obecnym planie jest to teren... przeznaczony na budownictwo. Zmiana przeznaczenia tego terenu na teren zieleni urządzonej z możliwością upamiętnienia dawnych mieszkańców jest więc konieczna.

Drugie z miejsc to podmokły teren po lewej stronie chodnika wiodącego od ulicy Kościuszki do Słonecznej. Obecny plan zagospodarowania nie pozwala na zmiany w tym miejscu. Ma być jak jest, czyli chwasty, krzaki, pokrzywy. Plan nie dopuszcza tu dosłownie nic za pomocą zapisu mówiącego "bez zmian".

Obecny projekt zakłada pozyskiwanie tu torfu i późniejszą rekultywację terenu po pozyskaniu kopaliny, co w praktyce oznacza powstanie rekreacyjnego terenu ze stawem. Takiego terenu w Bisztynku bardzo brakuje.


Grafika z XIX wieku pokazująca staw młyński w Bisztynku.

Pojęcia nie mam dlaczego poprzednie władze gminy nie wpadły na ten prosty pomysł mimo, że takie postulaty mieszkańcy formułowali. A przecież tu był kiedyś staw młyński, który zaczęto osuszać w 1886 roku wobec likwidacji młynów wodnych i powstania młynów parowych.

Tych proponowanych zmian jest więcej. Ważne, że podczas wcześniejszych konsultacji zostały zaakceptowane przez mieszkańców. Tak jak i te o których mówiliśmy wczoraj. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na udział w spacerze wiedzą więcej, złożyli swe postulaty, wnioski. Tak powinien działać samorząd i dlatego o tym piszę.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek #2594221 | 91.231.*.* 4 paź 2018 12:50

  A może by tak ogłaszać jakoś takie rzeczy? Widać po zdjęciach grono zainteresowanych ogromne (pewnie dlatego, że mieszkańcy masowo poinformowani) i, że niemal same starsze panie. Pewnie wynika to stąd, że zrobiono to w godzinach, w których większość ludzi pracuje (co widać po oświetleniu - słońce świeci mniej więcej z południa, może z lekkim odchyleniem na zachód - SSW). Również brawa za to.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Animal #2593283 | 37.248.*.* 2 paź 2018 23:25

   Lemingi opuściły ratusz, w celu odbycia przedwyborczego tarła. W falującym tłumie rozsiewają setki obietnic. -Czytała Krysia Czubówna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. alibaba #2592591 | 37.47.*.* 2 paź 2018 07:54

   szkoda,że nie mogłem w tym uczestniczyć. Można więcej napisać co kto wymyślił, myślę,że liczy się zdanie wszystkich mieszkańców a nie jednego. Pomysł ze stawem dobry. Przydałby się monitoring na całe miasto tak jak w Jezioranach

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ktoś #2591522 | 83.9.*.* 30 wrz 2018 11:11

   o Bisztynku można pisać tylko dobrze! w innym przypadku wszystko znika!!!!! CENZURA!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. oooo #2591276 | 83.6.*.* 29 wrz 2018 20:07

    już cenzor bisztynecki działa. Komentarze znikają!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages