Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Tajemnicze znalezisko. Może czytelnicy wiedzą co to jest?

2018-09-23 07:30:16 (ost. akt: 2018-09-23 08:19:14)

Autor zdjęcia: Jarosław Dąbrowski

Niewielki otwierany medalion znalazł wczoraj detektorysta i miłośnik historii Jarosław Dąbrowski. Metalowy przedmiot zawierał znakomicie zachowane paski papieru i tkaniny. Na trzech paskach są napisy: Agnus Dei, Kreszentia i Petrus.

Jarosław Dąbrowski ze stowarzyszenia historyczno-eksploracyjnego Strowangen w Bisztynku natknął się wczoraj, we własnym ogródku, na metalowy przedmiot. To otwierane pudełeczko wewnątrz, którego znalazł znakomicie zachowane dwa skrawki tkaniny i wstęgi z papieru ozdobnego zwinięte w spirale i fantazyjne kształty.

Wewnątrz znajdowały się też trzy paski papieru z napisami: "Agnus Dei, Kreszentia, Petrus.

Agnus Dei to po łacinie Baranek Boży. Petrus to po łacinie Piotr a Kreszentia to kobiece imię pochodzenia łacińskiego. Inne wersje tego imienia to: Krescencja (pol.), Crescentia (łac.), Crescente (fr.), Creszentia (niem.). W języku niemieckim używano też takiej nazwy jaka widnieje na pasku papieru.

Na zwiniętych paskach papieru ozdobnego nie ma napisów.


Staraliśmy się odgadnąć czym jest to znalezisko? Doszliśmy jedynie do wniosku, że zapewne medalion ten miał charakter religijny. Mógł być czymś w rodzaju szkaplerza lub relikwiarza.

Podążając tym tropem sprawdziliśmy czy imię Kreszentia występuje w spisie Świętych. Znaleźliśmy trzy takie osoby. Pisze o nich portal Deon.pl

Krescencja, dziewca paryska. Wszystko, co o niej wiemy, ogranicza się do napisu na grobie: Hic requiescit Crescentia sacrata Deo puella. Czczono ją w dniu 19 sierpnia, ale z tego, co przekazały świadectwa, wolno wnioskować, że ta cześć była zjawiskiem efemerycznym.

Krescencja Höss. Urodziła się 20 października 1682 r. w Kaufbeuren. Tam też, mając lat dwadzieścia, wstąpiła do klasztoru franciszkańskich tercjarek. Przez pierwsze cztery lata dużo musiała znosić ze strony niechętnych jej sióstr. Potem, świecąc wszystkim przykładem, mianowana została mistrzynią nowicjuszek, a trzy lata przed śmiercią przełożoną domu. Doznawała łask szczególnych i zapewne dlatego wielu przybywało do niej po radę. Zmarła 5 kwietnia 1744 r. Beatyfikował ją w r. 1900 Leon XIII.

Trzecia z nich była mamką świętego Wita.

Te informacje pozwoliły jedynie na wyciągnięcie wniosku, że medalion mógł być rzeczywiście rodzajem relikwiarza noszonego przez dawnego mieszkańca lub mieszkankę Bisztynka. Nie wiemy tego jednak na pewno.

Czy spotkaliście się kiedykolwiek z podobnym przedmiotem i zawartością? Czy wiecie czym jest ten przedmiot? Jeśli tak to prosimy o informacje w komentarzach lub e-mail na adres a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rs #2961754 | 188.146.*.* 19 sie 2020 21:31

  Dosyć standardowy niemiecki relikwiarz z XIX wieku. Agnus Dei znaczy Baranek Boży i każdy relikwiarz ma to wewnątrz i na środku. Relikwiami są najczęściej kawałki materiału potarte o kości zmarłego świętego. Tu też widać taki na zdjęciu. W tym wypadku Maria Krescencja Höss - ta a nie inna, ponieważ relikwiarz jest typowo niemiecki, a stamtąd pochodzi święta. Tą samą dedukcją Petrus - najprawdopodobniej chodzi o św. Piotra z Verony. 2 kawałki materiału - dwie osoby

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sw #2590451 | 89.64.*.* 28 wrz 2018 11:52

  http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/categ ory/location/gmach-g%C5%82%C3%B3wny/gale ria-rzemios%C5%82-artystycznego?page=58& order=title&sort=desc - podobne można obejrzeć na stronie krakowskiego muzeum.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. endrju #2587446 | 46.171.*.* 24 wrz 2018 09:04

  Robert Langdon powinien rozwiązać tą zagadkę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. AD #2587215 | 93.105.*.* 23 wrz 2018 19:20

  Prawdopodobieństwo, że pudełeczko to leżało w ziemi, jest bardzo mało prawdopodobne. Zwykły relikwiarz z końca XIX wieku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. "natknął się wczoraj, we własnym ogródku" #2587012 | 188.146.*.* 23 wrz 2018 12:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. dalej łażą z wykrywaczami, mimo ustawowego zakazu. Owo natknięcie się na zabytek, tak samo prawda jak młodziak pod Morągiem grzebiąc kijem wygrzebał depozyt pruskiego junkra...

  Pokaż wszystkie komentarze (31)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages