Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Zagotowała wodę w kotle centralnego ogrzewania

2018-08-04 08:44:39 (ost. akt: 2018-08-04 09:14:26)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Aż sześć zastępów strażaków przyjechało wczoraj wieczorem do Bisztynka do pożaru, którego nie było. Nie oznacza to, że nie było zagrożenia. Okazało się, że w kotle centralnego ogrzewania zagotowała się woda a z zaworu bezpieczeństwa buchały kłęby pary wodnej.

Wczoraj (3 sierpnia) około godz. 20:45 strażacy zostali zaalarmowani o zadymieniu jednego z wielorodzinnych budynków przy ul. kolejowej 6.

Jak zawsze w takich sytuacjach, na miejsce skierowane maksymalne siły i środki. Przybyły tam dwa zastępy z OSP Bisztynek, dwa zastępy z OSP Sątopy-Samulewo i dwa zastępy z JRG Bartoszyce.

Szybko okazało się, że to nie dym spowił wnętrze budynku a para wodna. Jedna z mieszkanek rozpaliła w kotle centralnego ogrzewania, aby podgrzać wodę do kąpieli. Z nieustalonych przyczyn nie zadziałały automatyczne urządzenia zamykające dostęp powietrza do kotła i woda w kotle i instalacji c.o. zaczęła się gotować. Przez zawór bezpieczeństwa instalacji zaczęły wydobywać się kłęby pary wodnej, którą początkowo wzięto za dym.

Strażacy zneutralizowali problem, sprawdzili budynek kamerą termowizyjną i czujnikami wielogazowymi. Nie wykryli żadnych zagrożeń.

Zdenerwowanym i roztrzęsionym mieszkańcom tłumaczyli, że wezwanie było uzasadnione.


Wielu gapiów pytało nas dlaczego aż tyle wozów strażackich przyjechało, skoro "nic się nie stało"?

Tę kwestię wyjaśniał nam kiedyś komendant powiatowy PSP w Bartoszycach Andrzej Harhaj.

- W sytuacji zgłoszenia pożaru lub zadymienia w budynku mieszkalnym na miejsce wysyłamy maksymalną ilość zastępów. Jeśli dojdzie do pożaru wówczas wszyscy strażacy są na miejscu i mogą natychmiast podjąć działania. Lepiej kilka razy wysłać zbyt duże siły niż raz doprowadzić do rozwinięcia się pożaru i do tragedii - mówił Andrzej Harhaj.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Łyżka #2549739 | 83.20.*.* 5 sie 2018 09:57

  Czy ludzie nadal nie rozumieją zasadności takich wyjazdów? Zasadne jest wyjeżdżanie tylu zastępów straży. Przy gęstej zabudowie przy wybuchu takiego kotła zagrożeni są mieszkańcy kamienicy i domów sąsiedzkich. Podczas ewakuacji gaszeniu budowaniu lini zasilającej i gaśniczej jest potrzebna armia. Nie wspomonając o GAPIACH których trzeba odsuwać od miejsca zdarzenia bo nie jeden Janusz po wieczornym piwie by chetnie pomógł. A wyobraźcie sobie że przyjeżdza 6 ludzi do takiego zdarzenia. Zanim cokolwiek zrobią pali sie kolejne mieszkanie po 15 minutach pali sie pion bloku. Zanim dojadą posiłki mija kolejne 10 minut. I kto jest wtedy winny? Oczywiście dyżurny PSP bo zbyt małe siły wysłał. A po wszystkim koszty mieszkań komunalnych, komisji budowlanych, remontów, zbiórek odziży i żywności. Wydaję mi się że każdy powinien przekalkulować co się bardziej opłaca. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AREK #2549618 | 151.248.*.* 4 sie 2018 21:02

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To jest chory kraj zawsze wysyłają po kilka samochodów a wystarczył by jeden.jakie to są koszty kiedyś ktoś to rozliczy

   1. Instalator #2549527 | 31.0.*.* 4 sie 2018 16:52

    Gdyby ten kocioł wybuchł to skutki są takie same jak z gazem. Jeśli kociol był w układzie zamkniętym (co jest niedopuszczalne przy kotłach stalopalnych) za takie podłączenie grozi prokurator.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ja pierdziele... #2549321 | 109.241.*.* 4 sie 2018 09:48

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. tyle wozów strażackich do pary z kotła??? Skandal. Kto za to płaci?

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages