Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Tysiące śniętych ryb w rezerwacie

2018-07-31 13:05:23 (ost. akt: 2018-07-31 13:32:03)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Pleśnie, na terenie rezerwatu "Polder Sątopy-Samulewo" doszło do masowej śmierci ryb. Tysiące ich ciał pływają w pobliżu przepompowni oraz w kanale odprowadzającym wodę z rozlewiska pomiędzy miejscowościami Satopy-Samulewo, Pleśnik i Pleśno. Sprawę wyjaśnia Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska.

Dziś rano do redakcji zatelefonował zaniepokojony mieszkaniec gminy Bisztynek i poinformował o tym, że w Pleśnie, w kanale połączonym z rozlewiskiem doszło do masowego śnięcia ryb.

Pojechaliśmy to sprawdzić. Efekty sprawdzenia udokumentowaliśmy filmem, który zamieszczamy poniżej.


O śmierci tysięcy ryb, w tym dużych szczupaków, linów, płoci i karasi poinformowaliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz policję.

Działania RDOŚ były natychmiastowe. Na miejscu pracują obecnie inspektorzy z elbląskiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, którzy mają ustalić jaka jest przyczyna tak masowego śnięcia ryb.

— Inspektorzy WIOŚ pobiorą próby i zostaną one zbadane. W ciągu kilku dni powinna być znana przyczyna śnięcia ryb — mówi Justyna Januszewicz, rzecznik prasowy RDOŚ w Olsztynie.

Na miejscu są też urzędnicy miejscy z Bisztynka.

Wśród mieszkańców okolic już pojawiły się dwie teorie. Pierwsza to po prostu przyducha letnia, czyli brak tlenu w wodzie rozlewiska spowodowany długotrwałym upałem. Druga to zatrucie środkami ochrony roślin, które deszcz zmył z okolicznych pól uprawnych.

— Tak jak dwa tygodnie temu tak i dziś nieżywe ryby pojawiły się dzień po opadach deszczu. Dwa tygodnie temu było ich mniej i były to głównie małe ryby. Dziś to już prawdziwa zagłada ryb. Nie sądzę, aby to była przyducha, bo deszcz natlenia wodę. myślę raczej, że deszcz zmył z pól pozostałości środków ochrony roślin i to one zatruły ryby. Teraz żywią się tymi rybami ptaki. Jeśli doszło do zatrucia to i ptaki się zatrują— mówił nam jeden z mieszkańców, zapalony wędkarz.

Nasz rozmówca wspominając śnięcie sprzed dwóch tygodni mówi o zdarzeniu z 13 lipca kiedy również udokumentowaliśmy mnóstwo ryb pływających "do góry brzuchem" w tym samym kanale.

Więcej o tej sprawie napiszemy w najbliższym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazeaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Uwaga na wyludzaczy mandatow #2549369 | 83.21.*.* 4 sie 2018 11:24

  straz wodna z olsztyna wmawia i straszy sadem za parkowanie auta na poboczu drogi przez las itp Zapraszam na polder Satopy i tam jest katastrofa ekologiczna ,tysiace siatek klusownikow itp nie karac zwyklych obywateli bo stanal na grzyby czy spacer ,tylko ze strach nie pozwala tamjechac i sptkach klusownikow w bialy dzien czesto po kryminalach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Heh #2546886 | 88.156.*.* 31 lip 2018 21:27

  Deszcz dotlenia wodę - a to dobry ekspert :D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ichtiolog #2546743 | 89.228.*.* 31 lip 2018 18:43

  I już wójt i burmistrz powinni stracić stołki bo coraz częściej przymykają oczy choć wiedzą kto truje to tak jak z wysypiskami kasę biorą a potem nie wiedzą kto jest właścicielem składowisk które jakimś cudem płoną i tak jest z oczyszczalniami zrzuty robi się regularnie tylko czemu po opadach

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xxx #2546645 | 109.241.*.* 31 lip 2018 16:22

  niech nie ściemniają, że przyducha linów by nie ruszyła, znów jakiś wyzyskiwacz ziemski nawalił randapu, żeby żniwa skończyć, a tam jest kilku potentatów R family, W familly

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. turbo #2546568 | 87.251.*.* 31 lip 2018 15:08

   i tak się dziwie że w tym bagnie tyle ryb było. kłusole nie dali rady wszystkiego wytłuc?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages