środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Przy szkole w Bisztynku zasadzono Dąb Katyński

2018-04-16 14:01:08 (ost. akt: 2018-04-16 14:40:12)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli dziś udział w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego przy szkole podstawowej w Bisztynku. Upamiętnia on ppor. Jana Józefa Batko.

Dziś (16 kwietnia) przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku odbyła się uroczystość związana z posadzeniem Dębu Katyńskiego.

Ten zasadzony w Bisztynku upamiętnia ppor. Jana Józefa Batko, który spoczywa w jednej ze zbiorowych mogił pomordowanych, polskich oficerów w Katyniu.

Jan Józef Batko to syn Piotra i Pauliny z Dzieżgwów, urodzony 3 stycznia 1911 roku w Michałowicach koło Krakowa. Był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie i SPRP w Tomaszowie Lubelskim.

Do 1938 roku był nauczycielem muzyki w szkołach w Tomaszowie Lubelskim. Od 1936 roku był kapelmistrzem i adiutantem dowódcy pułku a następnie oficerem łącznikowym. Był żonaty z Barbarą Morawską. Miał córkę Ewę. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika.

Życiorys bohatera przypomniała dyrektor szkoły Judyta Gos-Mączarska. Głos zabrał także burmistrz Bisztynka Marek Dominiak oraz starosta bartoszycki Wojciech Prokocki. Obaj mówili o patriotyzmie i potrzebie kreowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.


Aktu poświęcenia dębu oraz kamienia, który upamiętnia wydarzenia dokonał proboszcz parafii w Bisztynku, ks. kan. Janusz Rybczyński. - Ten kamień jest symbolicznym pomnikiem na symbolicznym grobie ppor. Batki. To miejsce należy uszanować jak każdy grób - mówił. Po dokonaniu obrzędu poświęcenia podlał dąb wodą święconą.

[fbpost]https://www.facebook.com/BartoszyckiGoniec/videos/1645957642139143/">

Uroczystość odbywała się podczas uroczystego apelu gromadzącego wszystkich uczniów, w asyście pocztów sztandarowych szkoły podstawowej i gimnazjum w Bisztynku.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mm #2488777 | 176.97.*.* 21 kwi 2018 18:28

    szkoda ,że nikt nie pomyślał ,żeby zaprosić jakoś rodzinę ,której też ktoś bliski zginął w Katyniu ,na pewno na terenie gminy taka mieszka .Kiedyś mieszkał ,którego starszy brat ojca tam zginął .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages