Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Gmina zmienia swoje oblicze

2018-02-04 17:33:28 (ost. akt: 2018-02-04 17:41:18)

Nowy rok, niesie za sobą nowe plany. Przedstawiamy Państwu zamierzenia inwestycyjne w Gminie i Mieście Bisztynek, które udało się nam zrealizować w roku ubiegłym oraz te zaplanowane na 2018 rok.

W 2017 roku zakończyła się inwestycja pn. „Adaptacja wydzielonej części budynku Szkoły Podstawowej w Bisztynku na urządzenie żłobka wraz z wyposażeniem”. W 2016r. Gmina Bisztynek podjęła starania o uzyskanie dofinansowania na stworzenie żłobka miejskiego, aplikując o środki w konkursie Maluch Plus 2017 ogłoszonym przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, który zakładał dofinansowanie w formie dotacji z budżetu państwa działań na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. Na wniosek pn. „Adaptacja wydzielonej części budynku Szkoły podstawowej w Bisztynku na urządzenie żłobka wraz z wyposażeniem” z przeznaczeniem na funkcjonowanie Gmina Bisztynek otrzymała 1.500zł., zaś na urządzenie 191.940,00zł. W trakcie roku 2017 przeprowadzono gruntowną przebudowę parteru Szkoły Podstawowej w Bisztynku, dostosowując go do potrzeb najmłodszych dzieci. Powstały: sypialnia, sala zabaw, wiatrołap, wózkowania, szatnia, toalety oraz pomieszczenie socjalne. Ponadto żłobek został odpowiednio wyposażony, w dostosowane do potrzeb maluchów meble, a także zabawki i przybory.

Wyremontowano drogę dojazdową o długości ok. 200m. prowadzącą do oczyszczalni ścieków w Sątopach- Samulewie. Środki na realizację zadania w kwocie 178.052,70zł. pochodziły z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie.

Wybudowano wodociąg na odcinku Bisztynek - Łędławki o długości około 1 700m. Inwestycja obejmowała między innymi budowę odcinka wodociągu w ulicy Kolejowej oraz lokalizację 4 nowych hydrantów przeciwpożarowych. Całość przedsięwzięcia kosztowała 169 260,73 zł. Budowie wodociągu towarzyszyły roboty budowlane dot. modernizacji skrzyżowania oraz odcinek ul. Kolejowej w Bisztynku (dawna ul. Dworcowa) o długości ok. 100 m. Całkowita wartość wykonanej modernizacji 89 669,67zł. w tym dofinansowanie Powiatu Bartoszyckiego 60 tys. zł.

Przeprowadzono prace konserwatorskie elewacji budynku pochodzącego z II poł. XIX w. zlokalizowanego przy ulicy Mikołaja Reja. Elewacja była zniszczona i wymagała niezwłocznego podjęcia prac. Priorytetem robót było usunięcie czynników pogłębiających destrukcję budynku oraz w miarę możliwości przywrócenie mu walorów estetycznych. Wartość robót wyniosła 102.177,80 zł. 
Przy udziale finansowym m.in. Gminy Bisztynek Powiat Bartoszycki przebudował drogę powiatową na odcinku Grzęda- Sątopy- Sątopy- Samulewo o długości 6,6 km.

Z początkiem roku 2018 rozpoczynamy realizację zadań inwestycyjnych zaplanowanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji (LPR). 29 grudnia 2017 roku Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem na dofinansowanie projektu pn. „Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej – adaptacja Bramy Lidzbarskiej wraz zagospodarowaniem otoczenia” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1 485 462,42zł. Całkowita wartość Projektu oszacowana jest na 2 176 000 zł. Prace budowlane związane z adaptacją Bramy Lidzbarskiej oraz zagospodarowaniem terenu zostaną zrealizowane w 2018 roku, po wyłonieniu wykonawcy, zgodnie z procedurami wskazanymi w Prawie Zamówień Publicznych. Drugie zadanie inwestycyjne zaplanowane do realizacji w ramach LPR pn. „Poprawa dostępności usług społecznych- modernizacja i adaptacja istniejącego obiektu w celu nadania nowej funkcji społecznej”, który zakłada przekształcenie budynku Przedszkola Samorządowego dla potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej” (wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko- Mazurskiego 29 grudnia 2017 roku). Szacunkowa wartość projektu to 3 722 000zł. przy dofinansowaniu z UE w wysokości 2 212 000 zł.

Przygotowujemy dokumentację przetargową na zadanie pn. „Rozbudowa ul. Słonecznej w Bisztynku, odcinek od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego (DW594) w kierunku ul. Obwodowej o długości ok. 335m (z przebudową istniejących i budową nowych miejsc postojowych) wraz z przebudową infrastruktury technicznej”. Zakres robót polegający na wykonaniu przebudowy ul. Słonecznej w Bisztynku, o długości ok. 335 m, obejmuje min. przebudowę jezdni ulicy, przebudowę chodnika oraz przebudowę istniejących i budowę nowych stanowisk postojowych. Ponadto, przebudowane zostaną skrzyżowania ulicy Słonecznej z ulicami: ul. Kwiatowa, ul. Nowe Osiedle, włączenia ciągów pieszo-jezdnych, zjazdy, zagospodarowane zostaną zieleńce. Przebudowie zostanie poddana sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, ciepłowniczej, energetycznej i telekomunikacyjnej – wyłącznie w zakresie wynikającym z przebudowy ul. Słonecznej. Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania zakładającego modernizację parkingu przy ul. Kolejowej w Bisztynku. Zakres planowanych prac przewiduje roboty rozbiórkowe, wykonanie warstwy odsączającej i podbudowy z kruszywa łamanego, położenie nawierzchni polbruk oraz okrawężnikowanie. Jednocześnie wykonana zostanie kanalizacja deszczowa. Wartość inwestycji to 163,500 tys zł. przy dofinansowaniu z Powiatu Bartoszyckiego 120tys zł.
Trwa procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy projektu "Termomodernizacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sątopach."

Projekt przede wszystkim zakłada zwiększenie efektywności energetycznej obiektu.  Inwestycja obejmuje kompleksową termomodernizację oraz wymianę instalacji elektrycznej Szkoły Podstawowej w Sątopach. Poprzez przedmiotową modernizację energetyczną planuje się między innymi następujący zakres prac: remont i ocieplenie elewacji, wymiana stolarki okiennej w starej części budynku, wymiana stolarki drzwiowej zewnętrznej w starej części budynku, wykonanie dwóch dodatkowych wyjść z budynku, usunięcie pokrycia stropodachu niewentylowanego starej części budynku wraz z wykonaniem nowego stropodachu wentylowanego o konstrukcji drewnianej, wymiana rur spustowych, rynien oraz pasów podrynnowych na stalowe powlekane, wymiana parapetów zewnętrznych, wymiana obróbek blacharskich, naprawa kominów ponad dachem, wymiana grzejników oraz instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, remont schodów zewnętrznych, wykonanie pochylni niwelującej uskok z wyjścia z wiatrołapu w wejściu głównym do budynku, wymiana instalacji odgromowej, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, remont istniejącego ogrodzenia, wymiana instalacji elektrycznej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na I kwartał 2018 roku, zaś zakończenie na koniec sierpnia 2018. Całkowita wartość projektu – 2 142 000 zł, w tym dofinansowanie - 1 012 535,06 zł.

Po rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu umów z wykonawcami na wykonanie powyższych zadań, Gmina przystępować będzie sukcesywnie do realizacji kolejnych zadań ujętych w tegorocznym budżecie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages