Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Bisztynek. Harcerska przygoda. Podsumowanie roku 2017

2017-12-31 08:43:32 (ost. akt: 2017-12-31 09:15:36)
11 Drużyna Starszoharcerska Invicta w Bisztynku

11 Drużyna Starszoharcerska Invicta w Bisztynku

Autor zdjęcia: archiwum ZHP

Powołanie drużyny harcerskiej w gminie nastąpiło podczas ubiegłorocznej gali z okazji Święta Niepodległości. W nasze szeregi wstąpiło ponad 60 śmiałków, z których 35 zaliczyło próbę.

Najwięcej na swoje barki wzięli najstarsi harcerze, którzy zostali zastępowymi. Do końca roku harcerskiego sześciu z nich ukończyło Kurs Przewodnikowski, a kolejnych sześciu Kurs Przybocznych i Zastępowych. Dwoje z nich otworzyło próby na Samarytankę. W ramach projektów pozyskaliśmy 7 tys. zł z Urzędu Miejskiego w Bisztynku oraz 1,4 tys. zł z Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przez ten krótki okres działalności drużyny, przy pomocy opiekuna phm. Pawła Wołocha i pwd. Anny Drozdowskiej, zorganizowaliśmy wiele działań na terenie gminy.

Było to: Zimowisko, Święto 3 Maja, eventy sportowe, Sprzątanie Świata, Dzień Europejski, zbiórka harcerska dla mieszkanek Domu Pomocy Społecznej oraz 12 gier terenowych. Cieszymy się, że możemy angażować się w akcje społeczne.

Skorzystaliśmy z zaproszenia i wzięliśmy udział w III Marszu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Sątopach-Samulewie.

Włączyliśmy się również w organizację Dni Rodziny w Bisztynku przygotowując stoisko sportowe, które było licznie oblegane przez dzieci i młodzież.

Kontynuujemy akcję „Ocalić od Zapomnienia” i sprzątamy opuszczone groby. Wzięliśmy udział we wszystkich rajdach i biwakach harcerskich organizowanych przez Hufiec ZHP Bartoszyce. Współpracujemy niemal z każdą placówką i instytucją w gminie.

W nowym roku harcerskim kadra Invicty podjęła decyzję o podziale wielopoziomowej drużyny na drużyny odpowiednie wiekowo wszystkim członkom. 11 WDH Invicta i jej najmocniejsza część liderów podzieliła się na 3 drużyny i tak powstały: Próbna Gromada Zuchowa „Kolorowe Kredki”, której prowadzenia podjęła się sam. Patrycja Kosmala, Próbna Drużyna Harcerska „Szepty”, której prowadzenia podjęła się sam. Marta Winiarczyk.

W wyniku tego podziału 11 WDH zyskała nazwę 11 Drużyna Starszoharcerska, a drużynową została dh. Wiktoria Drozdowska. Dzięki tej decyzji w szeregi harcerstwa wstępują nowi harcerze. Każda z drużyn prowadzi zajęcia zgodnie z metodyką odpowiednią wiekowo.

Młodzi harcerze to wspaniali organizatorzy. Pokazują to podczas różnych przedsięwzięć, w które się angażują. Druhny Marta i Patrycja oraz dh Patryk zorganizowali Rajd Mikołajkowy dla ponad 200 harcerzy z całego hufca, a dh. Wiktoria przygotowała drużyny do obchodów święta 11 Listopada, podjęła się organizacji wolontariuszy na kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także koordynowała Świąteczną Zbiórkę Żywności.

To drużynowi wspierają harcerzy w samorozwoju, widzą w nich potencjał i pomagają w budowaniu samooceny przez stawianie wyzwań. Obok nich są przyboczni, którzy ich wspierają, a następnie zastępowi, którzy prowadzą zbiórki w swoich zastępach. Wszyscy tworzą radę drużyny, która pomaga drużynowemu w podejmowaniu ważnych decyzji. Umożliwiają kształtowanie postawy otwartości i braterstwa.

Niestety, na chwilę obecną harcerze z Bisztynka nie mają własnej harcówki, na co najbardziej narzekają. Korzystają z pomieszczeń w Centrum Informacji Turystycznej i Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej, ale jak sami mówią, "mieszkają na walizkach".

W tym roku harcerskim kolejni harcerze uczestniczyli w Kursie Zastępowych i Przybocznych, zamknięto 2 próby na Samarytankę oraz otwarto 1 próbę na Odkrywcę i 3 próby na Pionierkę. Dwie drużynowe zdecydowały się na otwarcie prób na Przewodników. Rok harcerski w naszej gminie to nie tylko powiększenie drużyn w samym Bisztynku, ponieważ podjęliśmy próbę powołania nowej drużyny harcerskiej w miejscowości Sątopy-Samulewo. Na pierwszej zbiórce naborową zjawiło się 48 uczestników.

Odbiór mieszkańców przerósł nasze oczekiwania. W wyniku tak dużego zainteresowania zwrócono się do Urzędu Miejskiego w Bisztynku o zaadoptowanie pomieszczenia na harcówkę.

Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców i osób przychylnym naszej inicjatywie, udało się odremontować stare pomieszczenie po przedszkolu z zapleczem gospodarczym i toaletą, co dało ogólną powierzchnię 94 m2.

Gmina udostępniła te pomieszczenia bezpłatnie, lecz tymczasowo, ponieważ są to pomieszczenia przeznaczone na mieszkania socjalne i kiedyś trzeba będzie je zwrócić. W tak małej miejscowości powstało Harcerskie Centrum Kultury realizowane w ramach projektu Młodzi Kreatywni Kulturalni.

Powstaje tu Próbna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Młode Wilki”, a prowadzenia jej podjęli się Pełnomocnik Komendanta Hufca ZHP Bartoszyce ds. w Bisztynku pwd. Anna Drozdowska i dh Mateusz Janik.

Jest potrzeba powstania dwóch drużyn, ale z uwagi na brak kadry, działają jako jedna drużyna, choć można powiedzieć, że spotykają się w zastępach, pracując metodyką harcerską, a najmłodszy zastęp "Stacyjkowo" — metodyką zuchową. Wspierają ich harcerki z 11 DS Invicta oraz Irena Zawistowska. Wiedzą, że zawsze mogą liczyć na rodziców, a w szczególności na mamy Anielę i Basię oraz dh. Ilonę, która często pełni opiekuna drużyny.

Harcerze dwukrotnie przeprowadzili Świąteczną Zbiórkę Żywności, organizowaną przez Bank Żywności. W tym roku pomogli Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Bisztynku w rozwiezieniu i rozdaniu tych darów osobom starszym, mieszkańcom gminy.

Byli świadkami wzruszeń i ogromnej wdzięczności tych osób. Wiedzą, że warto pomagać, widzą i sami lgną do pomocy, co można było też zauważyć podczas Charytatywnego Turnieju Piłki Nożnej, gdzie stanowili liczną grupę wolontariuszy.

W tym roku zorganizowaliśmy uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju dla wszystkich mieszkańców i instytucji. Po Światło wyruszyło 4 harcerzy i opiekun, którzy aktywnie udzielają się na rzecz harcerstwa i społeczności lokalnej. Dzięki prywatnemu wsparciu burmistrza Marka Dominiaka, zastępcy burmistrza Włodzimierza Mońki, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniewa Drozdowskiego i prezesowi spółki „Sękity” Adriana Porydzaja, harcerze z Bisztynka mieli pokryte koszty wyjazdu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla wszystkich mieszkańców Konkurs na Lampion Betlejemski.


Spotykamy się z przyjaznym odbiorem wśród społeczności lokalnej i władz Bisztynka. Obecnie nasze środowisko liczy blisko 100 zuchów i harcerzy. ZHP jest organizacją dla każdego, kto chce kształtować swój charakter i przeżyć przygodę jaką jest harcerstwo. Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi. 
Czuwaj!

ADCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages