środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Różaniec do granic: Wierni z Bisztynka i Sątop modlili się na granicy

2017-10-07 18:39:21 (ost. akt: 2017-10-07 20:50:39)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Parafianie z Bisztynka wzięli udział w akcji "Różaniec do granic". 24-osobowa grupa odmawiała modlitwę różańcową w okolicach Skandawy do której w tym samym celu przybyło około 600 pielgrzymów z województwa i kraju.

Takiego spotkania jak "Różaniec do granic" jeszcze nie było. Po raz pierwszy w sobotę (7 października) setki tysięcy a może i miliony Polaków udali się na granice kraju, żeby się modlić. To odpowiedź na prośbę o odmawianie różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie.
— Potrzebujemy bardzo mocnych znaków, które mobilizują ludzi do wyjścia z domu. Chcemy pokazać siłę modlitwy — opowiada ks. kan. dr Bartłomiej Matczak, koordynator akcji z Diecezji Warmińskiej.
— Właśnie dlaczego spotykamy się na granicy, a nie na przykład w centrach miast. Nie tworzymy jednak muru wokół Polski. Chcemy być blisko naszych sąsiadów. Chcemy nawiązać z nimi pozytywną relację i porzucić wszelkie dyskusje — dodaje.

Parafianie z Bisztynka w liczbie 24. pojechali na "Różaniec do granic" do parafii w Skandawie. Już na miejscu okazało się, że akcja zgromadziła tam około 600 osób także Kętrzyna, Szczytna, Świętej Lipki, Sątop ale też z Olsztyna, Glinojecka, Warszawy, Nasielska, Płocka i Płońska oraz miejscowych. Nie sposób zresztą wymienić wszystkich miejscowości, bo wiele osob przyjechało indywidualnie autami i rowerami.

W kościołach w Skandawie i Momajnach odprawiono msze święte. Potem pielgrzymi mogli zjeść posiłek przygotowany przez mieszkańców Skandawy. Był to znakomity czas do rozmów.
— Takiej ilości ludzi jeszcze w naszym kościele nigdy nie widziałam - mówi wolontariuszka Agata ze Skandawy, która później zaprowadzi grupę do miejsca modlitwy.
— Z jakiej jest pan gazety — pyta kilka osób. Po usłyszeniu odpowiedzi słyszę pochwały, że "tym tematem" chcę się zająć.

— To wspaniale, że chcecie pisać o czymś pozytywnym, o czymś co jednoczy ludzi i pokazuje, że z naszym kościołem nie jest tak źle jak to się mówi w niektórych mediach — mówi mieszkanka Olsztyna.

— Byłem zdziwiony, gdy przeczytałem gdzieś, że to jakaś akcja polityczna — wtrąca mężczyzna z woj. mazowieckiego.

— Nie jestem zwolennikiem obecnie rządzącej ekipy a wręcz przeciwnie, ale jestem katolikiem i nie widzę niczego politycznego w tym, że ludzie gromadzą się, aby się wspólnie pomodlić — dodaje.

Inni przysłuchujący się rozmowie dodają, że wspólna modlitwa ma ogromną siłę, że modlą się w przeróżnych intencjach, także osobistych. Nikt nie wypowiada żadnych manifestów politycznych. Zgromadzeni cieszą się, ze jest tu ich aż tylu i mówią, że sprawił to "ten od przypadków", czyli Duch Święty.

— Gdy po raz pierwszy usłyszałam o tym pomyśle byłam sceptyczna. Uważałam, że mamy tak skłócone społeczeństwo, że nie uda się tej akcji zorganizować i stanie się porażką. Dziś widzę, że myliłam się ogromnie — mówi parafianka z Nasielska.

Przed godziną 14. kiedy w całej Polsce rozpoczęto akcję modlitewną, grupy pielgrzymów pieszo lub autokarami, pilotowani przez wolontariuszy udały się na miejsca modlitwy. Poszczególne grupy w okolicach Skandawy rozlokowane były w kilkusetmetrowych odstępach.


Odmawiano cztery części modlitwy różańcowej, co oznacza rozważanie każdej z jego tajemnic, których łącznie jest 20. Jedna tajemnica to tzw. dziesiątka różańca. Łatwo więc wyliczyć, że pielgrzymi odmówili "cały różaniec" cztery razy. O godz. 15 odmówiono dodatkowo Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa grupy z Bisztynka zakończyła się około godz. 15:30.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WIERNY #2347083 | 5.172.*.* 9 paź 2017 20:05

  modli sie pod figura z diabla ma za skora...hehehehe

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leonn #2346871 | 24.150.*.* 9 paź 2017 15:37

  Akcja godna pochwały. Kogo może boleć Różaniec? Ateuszy, lewaków i oczywiście samego szatana. Dobrze diabłu dopieka ta modlitwa, bo wyje i wierzga kopytami przez swoje sługi, tutejszych wściekłych komentatorów z jasnogrodu. Tak trzymać, kontynuować modlitwę. Przy okazji poobserwujemy coraz to zwiększające się natężenie wycia, przytupywania kopytami "jasnogrodu", cha, cha.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Anonymus #2346763 | 208.114.*.* 9 paź 2017 13:12

  No to jest skandal. W moich teksttacjh nie ma hejtu, nie ma niecenzuralnych slów, nie ma klamstwa, a wy je coi ruszwycinacie jednoczesnie czesto dopuszczajac komentarze tak plugawe, že az kiszki skręca. Moją intencją nie jest obrażanie kogokolwiek, a jedynie pobudzenie bezmyślnych do myslenia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Oko #2346501 | 94.254.*.* 8 paź 2017 21:48

  To są właśnie ekstremiści....halo obudzić się...mózgi Wam piorą...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ocena #2346414 | 88.156.*.* 8 paź 2017 18:46

  Ciemny lud wykorzystywany przez cwaniaków w czarnych sutannach. A na tacę tam zbierali?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (43)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages