Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Dożynki sołeckie i odpust w Nowej Wsi Reszelskiej

2017-08-27 06:15:27 (ost. akt: 2017-08-27 07:30:40)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkańcy jednej z najmniejszych wsi powiatu bartoszyckiego co roku przygotowują odpust i dożynki, których nie powstydziłoby się małe miasto. Tak było też wczoraj. W Nowej Wsi Reszelskiej odbyły się dożynki sołeckie i uroczystości odpustowe.

W Nowej Wsi Reszelskiej meszka 39 osób. To jedna z najmniejszych wsi w powiecie bartoszyckim i najmniejsze sołectwo w gminie Bisztynek, któremu przewodniczy sołtys Jadwiga Kuźlik.

Co roku organizowane są tu dożynki sołeckie i odpust z uroczystą Mszą świętą odprawianą w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. W organizację tego wydarzenia włączają się wszyscy mieszkańcy a jego skala wzbudza podziw wśród gości licznie tu przybywających.

Od lat przyjeżdżają tu rowerzyści z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek" i przybywają piesi pielgrzymi z Sątop i Sątop-Samulewa. Pielgrzymkę pieszą poprowadził wczoraj (26 sierpnia) ks. Jan Sztygiel - proboszcz parafii św. Jodoka w Sątopach. Przybywają tu też byli mieszkańcy Nowej Wsi Reszelskiej, mieszkańcy Reszla, Olsztyna, Bisztynka, Wojkowa, Unikowa.

Stąd tłum wiernych zgromadzonych pod kaplicą. Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks.kan. Józef Tabaka - proboszcz parafii świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku. Kazanie poświęcił cierpieniu i trudom życia, których doświadczała także Matka Boża.

Po nabożeństwie odbył się festyn wiejski podczas którego do woli można było kosztować wybornych ciast, pierogów, grochówki i innych potraw przygotowanych przez mieszkańców. Można było też nabyć wytwarzane we wsi wyborne sery, twarogi, syropy, miód, soki i nalewki. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka.

Na boisku siatkarskim, które zostało niedawno odnowione rozegrano mecze o Puchar Burmistrza Bisztynka. W rywalizacji wzięły udział trzy drużyny: z Sątop, z Sątop-Samulewa i Nowej Wsi Reszelskiej.Festyn odbywał się na placu rekreacyjnym we wsi, który jest stale upiększany i utrzymywany we wzorowym porządku.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KrzyMies #2315271 | 79.76.*.* 27 sie 2017 20:28

    Pięknie!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages