Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

OSP Sątopy-Samulewo otrzymała sztandar w swe 50-lecie

2017-07-01 20:00:00 (ost. akt: 2017-07-02 08:18:21)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sątopach-Samulewie od dziś mają sztandar. Został im wręczony podczas specjalnej uroczystości przygotowanej z okazji 50 lat istnienia tej jednostki.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sątopach-Samulewie obchodziła dziś swoje 50-lecie i otrzymała sztandar.

Uroczystości na placu przy remizie poprzedziła Msza swięta odprawiona w kościele parafialnym w Sątopach przez kapelana Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie ks. kan. Andrzeja Bawirsza. On też wygłosił homilię w której podkreślał niezwykłą wartość bezinteresownej ofiarności w obliczu nieszczęść drugiego człowieka.

- W świecie w którym na każdym kroku promowany jest egoizm i wygoda osobista, w którym najważniejsze jest posiadanie a nie dzielenie się strażacy stają się wzorem do naśladowania i przykładem postawy miłości bliźniego - mówił.

Ks. Bawirsz dokonał aktu poświęcenia sztandaru OSP Sątopy-Samulewo.

Uroczystości na placu przy remizie rozpoczęły się od złożenia meldunku dh. Stanisławowi Mikulakowi - wiceprezesowi Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Olsztynie. Poniesiono flagę państwową przy dźwiękach hymnu państwowego.


Gości witał burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, jednocześnie przewodniczący komitetu honorowego fundującego sztandar.

Zabierający głos goście gratulowali jednostce nadania sztandaru oraz wręczali jednostce upominki (hełm, siekiera, wąż strażacki z załącznikiem itd.) Potem odbyła się ceremonia symbolicznego wbijania gwoździ w drzewce oraz przekazanie sztandaru przez Marka Dominiaka wiceprezesowi ZW ZOSP Stanisławowi Mikulakowi.

Ten przekazał go prezesowi OSP Sątopy-Samulewo Adamowi Sujecie a ten z kolei pocztowi sztandarowemu, który zaprezentował sztandar zebranym na placu.

Podczas uroczystości wyróżniono i odznaczono strażaków: Irena Sujeta otrzymała złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" a srebrne otrzymali: Iwona Stańko i Ireneusz Zapała.

Odznaki "Wzorowy strażak" otrzymali: Wacława Stankiewicz i Piotr Koziej a odznaki "Za wysługę lat": Zbigniew Ziółkowski - 40 lat, Stanisław Rogalski - 35 lat i Paweł Rząp - 20 lat.

Medale pamiątkowe wybite z okazji 50-lecia OSP otrzymali wszyscy fundatorzy sztandaru a także osoby związane z tą jednostką, jej członkowie honorowi oraz dwaj żyjący założyciele OSP: 91-letni Dymittr Dublan i Stanisław Podgórski.

Podczas uroczystości strażacy poinformowali, że rozpoczęli zbiórkę datków na remont ich zabytkowego już wozu strażackiego zwanego "Babcią", czyli Stara 25. "Babcia" dziś obchodziła także swoje 50-lecie służby w OSP w Sątopach-Samulewie.

W czasie uroczystości grała orkiestra dęta z Pilnika koło Lidzbarka Warmińskiego. Dała też koncert na zakończenie uroczystości rozpoczynając jednocześnie Dni Rodziny.

Historia OSP Sątopy-Samulewo

Zakładowa Ochotnicza Straż pożarna w Sątopach - Samulewie powstała 27 lipca 1967 roku przy Kobminacie w PGR w Satopach - Samulewie. W chwili założenia liczyła 11 strażaków. Byli to: dh Jan Przepióra, dh Stanisław Kwiatkowski, dh Henryk Hukołowicz, dh Józef Rogalski, dh Tadeusz Rogalski, dh Józef Zaniesienko, dh Marian Kuczyński, dh Dymitr Dublan, dh Stanisław Podgórski, dh Wacław Trocewicz, dh Henryk Misior.

Zasadniczym celem powstania jednostki było zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zwalczanie pożarów w zakładach rolnych podległych kombinatowi PGR Sątopy-Samulewo. Służyła również mieszkańcom Sątop-Samulewa i okolicznych miejscowości w ochronie przeciwpożarowej.

Wyposażenie stanowiło: samochód pożarniczy Star 25, dwie motopompy, osiem kompletów ubrań bojowych, węże tłoczne i węże ssawne. W 1971 roku jednostka otrzymała pierwsze drabiny hakowe a w 1972 roku jednostka otrzymała brezentowy zbiornik na wodę.

Na potrzeby OSP zaadoptowano budynek murowano-drewniany po byłej kuźni na terenie PGR Sątopy-Samulewo. Budynek nie miał instalacji elektrycznej i odgromowej ani ogrzewania. Brakowało też regałów na sprzęt. Po wyposażeniu budynku w niezbędne instalacje do alarmowania służyła syrena elektryczna, która jest wykorzystywana do dziś już w nowej remizie.

W 1968 roku liczba strażaków zwiększyła się do 18, powstała też drużyna kobieca. W 1971 roku powstała młodzieżowa drużyna pożarnicza.

W grudniu 1992 roku jednostka stała się z zakładowej jednostką terenową. 31 sierpnia 1997 roku podjęto decyzję o budowie nowej remizy, która do użytku została oddana 11 maja 2001 roku.

Prezesami jednostki byli: Stanisław Kwiatkowski, Jerzy Hulecki, Piotr Duda, Jan Rynkiewicz, Adam Sujeta. Naczelnikami byli: Henryk Hukołowicz, Józef Rogalski, Adam Sujeta, Jan Lewandowski, Stanisław Rogalski.

Obecnie w OSP Sątopy-Samulewo jest 21 czynnych strażaków, 2 honorowych i 1 wspierający. Działa też drużyna kobieca i młodzieżowa drużyna pożarnicza.

LISTA FUNDATORÓW SZTANDARU

Iwona Banach - sekretarz gmiony Bisztynek,
Elżbieta Banaszkiewicz - skarbnik gminy Bisztynek,
Marek Dominiak - burmistrz Bisztynka,
Jolanta i Zbigniew Filipczykowie,
Tomasz Gach,
Gimnazjum Publiczne w Bisztynku,
bryg. Andrzej Harhaj - Komendant Powiatowy PSP w Bartoszycach,
Aniela Janik i Marzena Nowak-Panfil,
Danuta i Krzysztof Krajewscy,
Andrzej Kupis,
Maria Majewska,
Włodzimierz Mońka - wiceburmistrz Bisztynka,
Międzygminny Zakład Kompleksowego Przerobu Odpadów Komunalnych "Sękity",
Ochotnicza Straż Pożarna w Grzędzie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Sątopach - powiat Nowy Tomyśl - woj. wielkopolskie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Sątopach-Samulewie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Troszkowie,
Zygmunt Zbigniew Pampuch - nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce,
Jerzy Parciak - prezes OM-G ZOSP RP w Bisztynku,
Spółka "Paluzy" w Paluzach,
Emil Porydzaj,
Radni Rady Miejskiej w Bisztynku VII kadencji,
Ewa i Stanisław Rogalscy,
Sołectwo Sątopy-Samulewo,
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Sątopy",
Iwona i Mirsław Stańko,
Irena i Adam Sujeta,
Szkoła Podstawowa w Sątopach,
Bogdan Wadowski,
Jan Wójcik,
Krystyna Zawistowska,
Barbara Zasada.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaz Li Gdańsk #2294429 | 89.64.*.* 24 lip 2017 21:33

  Byłem gościnnie.. wprawdzie padał deszcz ale takich tańców, muzyki, atmosfery ... na placu obok remizy mogą pozazdrościć WIELCY ze "szklanego" ekranu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ciacho #2277139 | 195.136.*.* 2 lip 2017 11:15

  pozdrowionka dla tej sympatycznej ślicznotki która pilnowała młotka ;p ;D buziaki ;****

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec #2276989 | 37.47.*.* 2 lip 2017 04:07

  A może by tak te zasługi wymienić odznaczonych? Chciałbym wiedzieć w jaki sposób się zasłużyli

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages