Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Szkoła w Grzędzie najlepsza w powiecie w konkursie ekologicznym

2017-06-02 14:26:57 (ost. akt: 2017-06-02 14:37:44)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Mała szkoła, która miała być zlikwidowana, czyli szkoła w Grzędzie zwyciężyła w XII Powiatowym Konkursie Ekologicznym: „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska”.

Dnia 31 maja 2017 r. w Żywkowie – słynnej w całej Polsce „wiosce bocianiej”, odbył się XII  Powiatowy Konkurs Ekologiczny: „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska”.

Organizatorem konkursu był Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach, a patronat honorowy objął Starosta Bartoszycki – Wojciech Prokocki. 

Współorganizatorem tego wydarzenia było Nadleśnictwo Górowo Iławeckie oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach, która zwyciężyła w XI edycji konkursu.

Konkurs skierowany był do wszystkich szkół podstawowych powiatu bartoszyckiego, które podejmują zadania z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej.

XII edycję Powiatowego Konkursu Ekologicznego rozpoczęło wystąpienie Starosty i Janusza Bonisławskiego – Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach oraz p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kandytach.

Do konkursu przystąpiło aż 12 szkół z całego powiatu, w tym ośmioro uczniów z naszej grzędowskiej szkoły. Oceny dokonywało jury pod przewodnictwem pana Janusza Bonisławskiego.

Mimo chłodu i porywistego wiatru aura oszczędziła nam opadów, co było dość istotne, gdyż cała impreza odbywała się w pięknym wiejskim plenerze. Zresztą na pogodę nie zwracano uwagi, gdyż atmosferę wystarczająco podgrzewały emocje towarzyszące rozgrywkom.

Konkurs składał się z trzech części, które były punktowane:
1. Testu z zakresu ochrony środowiska, który pisało 3 naszych uczniów:
- Piotr Łukaszewicz z kl.4
- Daria Maszaro z kl.5
- Dominika Aftyka z kl.6

2. Pracy plastycznej, którą wykonały:
- Wiktoria Raku i Karolina Piskorz obie z kl.6

3. Występów o tematyce ekologicznej. Przedstawicielki naszej szkoły w osobach:
- Oliwia Mrówka z kl. 4
- Natalia Liszniańska z kl.5
- Daria Maszaro z kl.5
- Dominika Aftyka z kl.6
- Klaudia Misior z kl.6
przedstawiły pantomimę „Smog” uzupełnioną wierszem i piosenką o tej samej tematyce.

W przerwach między rozgrywkami wszyscy uczestnicy, widzowie oraz opiekunowie mogli skorzystać z poczęstunku- domowego chleba z równie domowym smalcem i ogórkiem oraz pysznych ciast pieczonych przez miejscowe gospodynie.

Na gorąco podano grillowane kiełbaski. Dodatkowymi atrakcjami stanowiska przygotowane przez leśników, gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę leśną oraz usłyszeć ciekawostki na temat naszych lasów, quiz „1 z 12" – jako wersja popularnego telewizyjnego„1 z 10" oraz mnóstwo bocianów, które z góry asystowały wszystkim konkurencjom.

Podsumowując wszystkie konkurencje, najwięcej punktów zebrała a tym samym zwycięzcą XII Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod nazwą „Edukacja ekologiczna podstawą poprawy stanu środowiska” została nasza Szkoła Podstawowa im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Grzędzie.

Jak to określił przy ogłaszaniu wyników konkursu starosta Wojciech Prokocki - "Ta mała szkoła, która miała być zlikwidowana”.

Tak więc w przyszłym roku kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego odbędzie się w Grzędzie, gdyż tradycyjnie współorganizatorem jest zwycięska szkoła.

Z tego nasuwa się jeden wniosek- nasza szkoła musi dalej funkcjonować aby odbył się XIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny.

Dodatkowym zwycięzcą tego konkursu okazała się Dominika Aftyka, która w teście wiedzy o ochronie środowiska zdobyła najwięcej punktów wśród wszystkich uczestników i za to otrzymała dodatkowo nagrodę indywidualną.

Za I miejsce w konkursie nasza szkoła otrzymała „bon” z nagrodą pieniężną wysokości 1000 zł., którą przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych do szkoły.

Każda ze szkół za udział w konkursie otrzymała dyplom, sadzonki sosny i lipy a opiekunowie i wszyscy uczniowie upominki.

Na koniec nastąpił bardzo wzruszający moment. Starosta oficjalnie ogłosił przejście na emeryturę i pożegnał p. Janusza Bonisławskiego, który od 12 lat sprawował pieczę nad w/w konkursem z racji zajmowanego stanowiska - Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

Chyba nie trzeba wspominać, że wracaliśmy do Grzędy w szampańskich humorach i niezmiernie podekscytowani wydarzeniami, których zostaliśmy głównymi bohaterami.

Uczniów przygotowała i towarzyszyła im podczas konkursu: Anna Augustyniak- Olszyńska.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages