Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Zdekomunizują ulice i plac ale pytają mieszkańców o nowych patronów

2017-05-20 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-19 19:19:39)
Zmienią nazwy tych ulic w Bisztynku

Zmienią nazwy tych ulic w Bisztynku

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Bisztynku trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazw trzech ulic i jednego placu. Mieszkańcy mogą wypełniać specjalne kwestionariusze z proponowanymi przez siebie nowymi patronami.

Z mapy Bisztynka mają zniknąć Paweł Finder, Marian Buczek oraz ulica 9 Maja. Paweł Finder jest patronem ulicy a Marian Buczek i ulicy i placu.

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która weszła w życie 1 września 2016 r. przewiduje, że nazwy między innymi ulic, placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji.

W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa wyżej wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową nazwę.

Decyzję o przeprowadzeniu konsultacji podjął burmistrz Marek Dominiak. Trwać będą one do 11 czerwca. Formularze na których można składać wnioski o nadanie ulicom i placowi nowych patronów dostępne są w Urzędzie Miejskim w Bisztynku oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bisztynku - Bisztynek.pl

Kilka propozycji już padło. Wiemy, że ul. 9 Maja niektórzy mieszkańcy chcą zamienić na ul. Warmińską lub ul. Bartoszycką. Wśród innych nowych patronów są: biskup Ignacy Krasicki, biskup Henryk III Sorbom (nadał Bisztynkowi prawa miejskie) oraz Adam Mickiewicz.

Proces dekomunizacji nazw ulic w Bisztynku miał swój początek w 1990 roku. Wówczas ulicę Marcelego Nowotki zamieniono na ul. Kościelną. Przywrócono tym samym nazwę, która była używana w okresie od 1921 do 1945 roku. Przed plebiscytem na Warmii ulica ta nazywała się Warszawską.

W przypadku ul. Findera oraz ulicy i placu Buczka mało prawdopodobnme wydaje się przywrócenie nazw historycznych. Ulica Findera nazywała się ulicą Luizy (Luisenstrasse. Prawdopodobnie chodziło o Luizę Pruską zwaną Matka Królów ) a plac Buczka był Nowym Rynkiem (Neue Markt). Ulica Buczka z kolei nazywała się ulica Noworynkową (Neuemarktstrasse).

W końcu roku 2011 zdekomunizowano Hankę Sawicką, która od 1973 roku była patronką szkoły podstawowej w Bisztynku. Szkoła obecnie nosi miano Ziemi Warmińskiej. Tu też niemożliwy jest powrót do historycznego patrona. Od 1933 roku patronem szkoły był bowiem... Adolf Hitler.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fred #2249285 | 151.248.*.* 20 maj 2017 20:20

  Ładnie brzmi BOLEK,DONEK

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Roki #2249175 | 94.254.*.* 20 maj 2017 13:12

  Zmieniajcie co chcecie I na co chcecie pod warunkiem ze za wszystko zaplaci Burmistrz z wlasnej kieszeni a nie z podatkow kture I tak so za duze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dziadek #2249123 | 83.9.*.* 20 maj 2017 11:08

  Proponuję od razu postawić pomnik prezesa na drabince, a ulicy nadać jego imię i nazwisko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mario J #2249107 | 94.254.*.* 20 maj 2017 10:12

  ...Idioci,idioci i jeszcze raz idioci rządzą nami.... Dlaczego? już wytłumaczę. Hanka Sawicka w nazwie ulicy podlega zmianie na powiedzmy Lecha Kaczyńskiego bo to brat prezesa PiS-u. Wyobraźmy sobie co mają zrobić kobiety z nazwiskiem Sawicka? Czy muszą zmieniać? A co z nazwiskami takimi jak Buczek czy Finder?Czy też mają zmieniać? A może jest gdzieś w Polsce ksiądz o nazwisku Buczek? Też ma zmienić? Weźmy ulicę 22-go Lipca i czym się różni od ulicy 24-go lipca czy 2-go lutego? Czym? Musimy zapamiętać że za 2 lata może będziemy zmieniać wszystkie ulice i place z nazwą Kaczyński, z Jana Pawła II-go czy Miesięcznicy Smoleńskiej. I co wtedy? Czy nie lepiej i mądrzej nadawać NEUTRALNE nazwy ulic i placów tak żeby pasowało dla diabła i dla anioła. Czy ulica 1-go Maja nie może być nadal i być uważana jako data czyli początek pięknego miesiąca? Opamiętajcie się ludziska rządzące naszymi podatkami że takie zmiany są kosztowne a ludzie i tak będą mówić że mieszka na ul.Lecha Kaczyńskiego czyli DAWNEJ 1-go Maja.Przed zmianą należy podać do wiadomości mieszkańców ILE MA KOSZTOWAĆ TAKA ZMIANA i wtedy zobaczcie że dla większej liczby ludności będzie pozostawienie dawnej nazwy. Powtarzam że Taka Sawicka czy Buczek w tamtych czasach byli tak WAŻNI jak dzisiaj Kaczyński czy Jan Paweł II.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zadzior #2249100 | 88.156.*.* 20 maj 2017 09:46

   Ul. PIS da 500 + i jest ok! i jest za co wypić

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages