Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Światło Chrystusa w kościele. Wigilia Paschalna

2017-04-15 20:54:50 (ost. akt: 2017-04-15 21:03:58)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowanym i uroczystym nabożeństwem, najważniejszym w roku liturgicznym. Ta niepowtarzalność oraz zbliżające się święta przyciągają wyjątkowo dużą ilość wiernych. Tak było dziś (15 kwietnia) w kościele w Bisztynku.

Wigilia Paschalna, jest nabożeństwem należącym do Niedzieli Wielkanocnej a nie Wielkiej Soboty o czym warto pamiętać. W Wielką Sobotę nie jest udzielany sakrament Eucharystii (jedynie wyjątkowo w sytuacjach nagłych. np. osobom umierającym).

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowane. Sprawowane powinno być po zapadnięciu zmroku. Składa się aż z pięciu części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, liturgii eucharystycznej oraz procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwa.

W praktyce przyjętej przez wiele parafii ostatnia część liturgii odprawiana jest w niedzielny poranek.

W Bisztynku nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczęło się na dziedzińcu kościoła, gdzie strażacy OSP rozpalili ognisko od ognia którego zapalono paschał.

Z zapalonym paschałem ks. Marek Sowiński wszedł do ciemnego kościoła, w którym światła zapalono dopiero po trzecim zawołaniu "Światło Chrystusa". Od paschału, przyniesione z domów świece zapalili wierni.

Nabożeństwo odprawiali ks. proboszcz Janusz Rybczyński i ks. wikariusz Marek Sowiński.

Fragmenty Starego Testamentu przewidziane w liturgii czytali m.in. burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, młodzież z ruchu Światło-Życie, mieszkańcy i dawni mieszkańcy Bisztynka oraz harcerki.

Podczas "Chwała na wysokości" ponownie zabrzmiały milczące od Wielkiego Czwartku organy, dzwony kościelne i wszystkie dzwonki oraz gongi.

Procesja rezurekcyjna w Bisztynku rozpocznie się o godz. 6 w niedzielę.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #2455396 | 81.190.*.* 6 mar 2018 15:13

  Mszał mówi, aby wszystkie obrzędu Wigilii Paschalnej odbywały się w nocy- Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Tymczasem na zdjęciach do artykułu widać, że jeszcze jest jasny dzień wielkosobotni. Proboszczowie powinni tak ułożyć godziny liturgii i nabożeństw Wielkiego Tygodnia, aby zgodnie z zasadami celebrować Wigilię Paschalną w nocy. Pozdrawiam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AN #2224142 | 83.9.*.* 15 kwi 2017 23:01

  Szkoda, że w naszym bisztyneckim Kościele nie działają dzwony

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages