Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej w kościele w Bisztynku

2017-04-14 20:55:00 (ost. akt: 2017-04-14 21:04:14)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. Marek Sowiński. To pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Nabożeństwo to nie jest mszą świętą, w Wielki Piątek bowiem nie sprawuje się Eucharystii. Składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza. Procesją bez niesienia krzyża i świec.

Przed ołtarzem nastąpiła Prostracja, czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Marek Sowiński położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie.

W Wielki Piątek szczególna jest też Liturgia Słowa. Pierwsze czytanie to Czwarta Pieśń Sługi Pańskiego, z Księgi Izajasza, drugie czytanie bierze się z Listu do Hebrajczyków, natomiast trzecie czytanie to opis Męki Pańskiej św. Jana.

Mękę Pańską z podziałem na role czytali ks. Marek Sowiński, Adrian Grabowski i Igor Furgała.

Liturgię Słowa kończy długa Modlitwa Powszechna składająca się z 10 wezwań: za Kościół, za Papieża, za stany Kościoła, za katechumenów, za jedność chrześcijan, za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i za cierpiących.

Każde wezwanie podsumowane jest krótką modlitwą. Modlitwę Powszechną śpiewał Damian Giczewski.

Najważniejszą częścią Liturgii jest Adoracja Krzyża. W Bisztynku, w Wielki Piątek, wierni adorują Krzyż uznawany za cudowny i wiszący zwykle w ołtarzu Krwi Chrystusa.

W czasie procesji odsłania się kolejno ramiona Krzyża, przykryte do tej pory fioletową tkaniną.

Po adoracji nastąpiło ponowne przykrycie ołtarza obrusami i Komunia święta. Po niej w procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 18stanley #2223680 | 176.97.*.* 15 kwi 2017 00:17

  Jakiej ziemi to jest przecież mięciutki, cieplutki dywan, też mógłbym się na takim położyć i umartwiać, che... che... Inni wierni muszą klęczeć na gołych posadzkach ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages