środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Wystawa prac Very Kobylińskiej i jej dziadka Szymona Kobylińskiego

2017-04-10 08:15:00 (ost. akt: 2017-04-10 08:39:11)

Autor zdjęcia: VK/AG

"Nie tylko końskie nazwisko..." to hasło i tytuł wystawy prac malarskich i grafiki Very Kobylińskiej i jej dziadka Szymona Kobylińskiego, która zagości w Bisztynku. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 maja o g. 17 w poewangelickim kościele.

Ośrodek kultury w Bisztynku zaprasza 1 maja o godz. 17 do Galerii Miejskiej, czyli wnętrza nieczynnego kościoła poewangelickiego w Bisztynku na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Very Kobylińskiej i jej dziadka Szymona Kobylińskiego.

Zobaczyć będzie można grafiki Szymona Kobylińskiego będące ilustracjami do powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Vera Kobylińska zaprezentuje natomiast zarówno grafiki jak i prace malarskie poświęcone jej ulubionemu tematowi, czyli zwierzętom, choć nie tylko.

Zobaczyć będzie można konie, koguty, psy w tym także te namalowane na Warmii, gdzie obecnie mieszka.

Fot. Andrzej Grabowski


Tytuł wystawy jest nawiązaniem do noweli Czechowa "Końskie nazwisko". Artystka śmieje się, że to nazwisko zdeterminowało jej olbrzymią miłość do koni bo nie dość, że je maluje to i ma niewielką ich hodowlę a na warmińskich drogach gruntowych można ją spotkać podczas jazdy konnej.

Jak się dowiedzieliśmy wernisaż będzie miał niezwykły anturaż opracowany przez dyrektorkę OKiAL w Bisztynku, również malarkę, Wiolettę Jaskólską.

Serdecznie zapraszamy!

and

Vera Kobylińska:
Rocznik, 81, urodzona w Warszawie
Wnuczka Szymona Kobylińskiego, jako siódme pokolenie artystów w rodzinie kontynuuje tradycje artystyczne . Skończyła ASP w Warszawie, wydział grafiki.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, scenografią i kostiumografią.
Najliczniej w jej sztuce pojawiają się zwierzęta, szczególnie konie.

Prace w zbiorach muzealnych Muz. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Londynie (UK), i w Darłowie. W zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Szwecji, Irlandii i Ameryce. Warszawianka która porzuciła stolicę na rzecz Warmii i tutaj mieszka, tworzy.. i jeździ konno po warmińskich bezdrożach.


Szymon Tadeusz Kobyliński
ur. 22 maja 1927 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 w Warszawie – grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (głównie teatralny, ale także i filmowy), a także jeden z prekursorów polskiego komiksu.

Był także eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Był znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi, głównie z okresu I Rzeczypospolitej. Działalność pisarską zintensyfikował zwłaszcza w latach 80., kiedy to przestał występować w telewizji, po tym, jak w stanie wojennym wyemitowano, wcześniej nagrany, materiał z udziałem jego i oficerów Wojska Polskiego, sugerujący popieranie działań WRON. Zajmował się także heraldyką, zaprojektował m.in. herb Jastrzębia-Zdroju, Studzianek Pancernych i Świętochłowic.

Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Ilustrował najważniejsze dzieła literatury polskiej m.in. Pana Tadeusza czy Trylogię. Jest m.in. autorem portretów uzupełniających Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki. Nie ograniczał się tylko do pozycji historycznych czy literackich.

Swoje rysunki publikował w Polsce i poza granicami. Drukowały je m.in. periodyki: „Szpilki”,„Przekrój”, „Polityka (tygodnik)”, „Kulisy”,„Tygodnik Solidarność”,„Panorama”

Felietony rysunkowe Kobylińskiego w „Polityce”, dzięki którym stał się znany, ukazywały się w latach 1957–1990.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages