Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bisztynek powiększa obszar miasta. Przygotowują uchwałę metropolitalną [PRIMA APRILIS]

2017-04-01 06:00:00 (ost. akt: 2017-04-01 13:13:57)
Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak przedstawia pomysły na zwiększenie dochodów budżetowych.

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak przedstawia pomysły na zwiększenie dochodów budżetowych.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak chce powiększyć granice miasta i zlikwidować kilka sołectw. Ma to przynieść oszczędności oraz dodatkowe dochody z tytułu wyższych w mieści podatków lokalnych oraz zapewnić dopięcie przyszłorocznego budżetu.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Bisztynku radni zajmowali się m.in. dostosowaniem sieci szkół w gminie i mieście Bisztynek do warunków reformy oświaty. Samorząd planował likwidację szkoły w Grzędzie. Nie zgodził się na to kurator oświaty. W związku z tym radni zmuszeni byli przyjąć nową uchwałę o sieci szkół, uwzględniającą istnienie szkoły w Grzędzie i taka uchwała zapadła.

- W związku z takim obrotem sprawy musimy szukać poważnych oszczędności lub źródeł dochodu w przyszłorocznym i tegorocznym budżecie. Jest na to pewien sposób z którego zamierzamy skorzystać - mówił nam burmistrz Bisztynka Marek Dominiak.

- Zamierzamy powiększyć granice miasta Bisztynek i włączyć do niego obecne sołectwa Bisztynek, Warmiany, Łędławki, Dąbrowa, Troszkowo wraz z miejscowościami Kokoszewo i Krzewina. To pozwoli zaoszczędzić blisko 100 tys. złotych, których nie będziemy musieli przeznaczać na fundusze sołeckie. Swe funkcje stracą także dotychczasowi sołtysi. To przyniesie kolejne kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie z tytułu diet im wypłacanych - mówi Dominiak.

Dodaje, że pomysł jest po trosze powieleniem przygotowywanej ustawy metropolitalnej dotyczącej Warszawy.

- My mamy jednak znacznie łatwiejsze zadanie, bo nie musimy pytać o zdanie innych samorządów. Wszystko odbywać się będzie w granica jednego samorządu miejsko-gminnego - mówi burmistrz.

Ten pomysł ma pewne uzasadnienie historyczno - administracyjne, bo wszystkie wymienione sołectwa i miejscowości leżą na obszarze parafii Bisztynek.

Okazuje się, że taki ruch przyniesie trudne jeszcze do oszacowania zwiększone dochody z tytułu podatków lokalnych. Podatek od nieruchomości jest bowiem wyższy w mieście niż na terenach wiejskich.

- Ten ruch pozwoli nam zbilansować przyszłoroczny budżet. Musimy to zrobić, bez względu na czekające mnie osobiście konsekwencje wyborcze - dodaje Dominiak.

Sołtysi przeznaczonych do likwidacji sołectw przyjęli informację burmistrza spokojnie i bez emocji.

Okazuje się, że to nie koniec pomysłów samorządu na oszczędzanie. W związku z uchwałą Rady Powiatu o przekazaniu niektórych dróg powiatowych gminom, burmistrz i radni planują przekazanie tych dróg we władanie sołectwom a sołectwa przekażą je odcinkami poszczególnym rolnikom i mieszkańcom.

- Tym prostym sposobem pozbędziemy się ustawicznego problemu naprawiania dróg. Rolnicy staną się ich właścicielami i będą się o to musieli starać sami. My pomożemy w zdobywaniu środków zewnętrznych na ich remonty - deklaruje Marek Dominiak.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pora wyjaśnić, że powyższy tekst jest jedynie maksymalnie uprawdopodobnionym żartem primaaprilisowym.

Prawdziwe informacje:
- Rada Miejska rzeczywiście przyjęła uchwałę o sieci szkół uwzględniającą istnienie 8-klasowej szkoły podstawowej w Grzędzie.
- Rada Powiatu rzeczywiście przyjęła uchwałę o przekazaniu niektórych dróg powiatowych gminom powiatu bartoszyckiego.

Nieprawdziwe informacje:
- plan powiększenia granic miasta,
- likwidacja sołectw,
- pomysł przekazania dróg sołectwom i później mieszkańcom.

Przy budowie tego żartu skorzystaliśmy z kuluarowych, żartobliwych pomysłów niektórych sołtysów oraz burmistrza Marka Dominiaka, który autoryzował swe wypowiedzi z powyższego tekstu. Był poinformowany o całej intrydze :-)

Jak się dowiedzieliśmy wkręcić dał się sołtys Troszkowa, który wyraził pretensje wobec radnej Marleny Staszewskiej. Ponieważ nie był wczoraj do końca sesji nie znał wszystkich jej ustaleń.

and


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oko #2214588 | 94.254.*.* 1 kwi 2017 11:31

  Czytając ten tekst nasuwała mi się myśl napisania kilku słów poniżej pasa w kierun ku władzy.Dobre...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #2214525 | 83.6.*.* 1 kwi 2017 09:01

  dodane 1 kwietnia ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkanka #2214522 | 195.136.*.* 1 kwi 2017 09:00

  Czy to żart primaapprilisowy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages