Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej "Sztynort. Ginące piękno"

2017-03-30 20:18:32 (ost. akt: 2017-03-30 20:57:50)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Zabytkowy pałac w Sztynorcie i przyległe obiekty były obiektami pleneru fotograficznego studentów UWM. Efekty pleneru pokazali dziś w Galerii Miejskiej w Bisztynku. To zarówno fotografie pokazujące stan zabytków jak i fotografie malarskie.

We wnętrzu nieczynnego kościoła poewangelickiego, czyli w bisztyneckiej Galerii Miejskiej odbył się dziś (30 marca) wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej "Sztynort. Ginące piękno".

Autorami prac fotograficznych składających się na wystawę są studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Kuratorem wystawy jest prof. Janusz Połom.

Publiczność przybyła na wernisaż i autorów zdjęć witała Wioletta Jaskólska, dyrektor ośrodka kultury w Bisztynku.

Zdjęcia wykonane zostały we wrześniu 2016 r. na terenie pałacu i przyległych zabudowań w Sztynorcie.

- Założeniem pleneru było zarówno wykonanie beznamiętnych zdjęć dokumentujących stan obiektów, zdjęć inwentaryzacyjnych jak i fotografii poszczególnych detal oraz zdjęć malarskich - mówił prof. Połom podczas wernisażu.

Widzowie, a wśród nich goście z Lidzbarka Warmińskiego, Górowa Iławeckiego i Olsztyna mogli zobaczyć kilkadziesiąt barwnych fotografii przedstawiających popadające w ruinę obiekty w Sztynorcie.

Część fotografii miała rzeczywiście malarski charakter. Co prawda przedstawiały fragmenty elementów infrastruktury i detale architektoniczne lecz często nie było oczywiste jakie. Fotografia przedstawiająca fragment wielokrotnie malowanych drewnianych drzwi wydawała się abstrakcyjnym dziełem malarza a nie zdjęciem.

Dopiero autorka opisanej fotografii Marta Sztygier wyjaśniła jaki obiekt miała przed obiektywem aparatu.

- Plener trwał trzy dni. Było bardzo niewiele czasu na wykonanie fotografii, bo trafiliśmy na złą pogodę. Musieliśmy się spieszyć, aby skorzystać z nielicznych przejaśnień i dobrego światła - mówiła nam Marta Sztygier.

Wystawę fotografii można oglądać w Galerii Miejskiej w Bisztynku do 5 kwietnia 2017 r.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages