Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Maj 1987. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bisztynku

2017-02-27 10:10:00 (ost. akt: 2017-02-27 10:10:04)

Autor zdjęcia: Roman Chlebowicz

Archiwalne zdjęcia z peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Bisztynku to kolejna porcja wspomnień jaką podarował nam Roman Chlebowicz mieszkający w Kanadzie.

Zobacz także: Bisztynek zimą 1985 roku w obiektywie Romana Chlebowicza Bisztynek zimą 1985 roku w obiektywie Romana Chlebowicza Zdjęcia wykonane w Bisztynku w styczniu 1985 roku przesłał nam mieszkający w Kanadzie Roman Chlebowicz. Do roku 1987 mieszkał w Bisztynku a jego pasją...
Kolejną porcję archiwalnych zdjęć z Bisztynka nadesłał nam Roman Chlebowicz mieszkający w Kanadzie.


Tym razem to fotoreportaż z przyjęcia przez parafię w Bisztynku kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Powitanie obrazu miało miejsce 22 maja 1987 roku. Pożegnanie następnego dnia.

- W dniu powitania była pochmurna, szara pogoda. Na drugi dzień było słoneczniej. Osobiście mnie najbardziej podobają się zdjęcia z wewnątrz kościoła. Może dlatego, że robiłem je w świetle zastanym, co bardziej oddaje nastrój. Używałem teleobiektywu, a zdjęcia robiłem z chóru. Załadowałem najczulszy film jaki mogłem dostać - opowiadał Roman Chlebowicz.

Zdjęcia pokazują, że było to wielkie wydarzenie w życiu miasteczka. Miasto udekorowano. Przystrojono też, od zewnątrz i wewnątrz, kościół św. Macieja Apostoła.

Roman Chlebowicz uwiecznił m.in. bp. Wojciecha Ziembę - dziś arcybiskupa metropolitę warmińskiego seniora. Są tam księża pełniący w Bisztynku obowiązki proboszczów. Wypatrzyliśmy księdza Tadeusza Adamczyka (wtedy już byłego proboszcza) i ks. Edwarda Langę (ówczesnego proboszcza), ks. Eugeniusza Bukowskiego (proboszcza w Sątopach i Unikowie), ks. Jana Pietrzyka (ówczesnego proboszcza w Grzędzie).

Obraz do kościoła wnosili strażacy OSP w Bisztynku. Kilku z nich nadal działa w OSP ale uwieczniono też już nieżyjących.

Rozpoznaliśmy na fotografiach dzisiejsze nauczycielki, prezesów (m.in. Jerzego Subocza - prezesa LKS Reduty Bisztynek), nieżyjącego już gajowego, właścicieli firm...

Roman Chlebowicz zapowiedział, że wkrótce, po niezbędnej obróbce, prześle jeszcze:

- fotoreportaż z pochodów pierwszomajowych i Dnia Zwycięstwa,
- fotoreportaż z „Remy”, zakładu w którym pracował przed wyjazdem do Kanady,
- fotoreportaż z dożynek i obchodów 600-lecia Bisztynka w 1985 r.
- fotoreportaż z dożynek wojewódzkich w Bisztynku z września 1977 roku.
- zdjęcia z wydarzeń sportowych na stadionie,
- zdjęcia krajobrazowe i ukazujące architekturę,
- zdjęcia z budynku zburzonej mleczarni (przedwojennego browaru).

Nie opisujemy zdjęć. Niech to będzie zabawa dla was. Zdjęcia pokazują wiele osób, ówczesnych mieszkańców miasteczka. Jeśli je rozpoznajecie - piszcie w komentarzach pod galerią zdjęć oraz na naszym profilu na Facebooku.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lidka #2191068 | 81.190.*.* 27 lut 2017 16:42

    To była podniosła uroczystość, kilka zdjęć jest memu sercu bliskich, jest na nich mój śp.tatuś łezka mi się zakręciła.Dzięki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages