Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Obrazek komunijny z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna

2017-02-06 17:29:01 (ost. akt: 2017-02-12 17:07:38)
Obrazek z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna znaleziony w domu w Sątopach.

Obrazek z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna znaleziony w domu w Sątopach.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Proboszcz parafii w Unikowie postrzelony przez czerwonoarmistów i zmarły w lutym 1945 roku Franz Zagermann to jeden z warmińskich męczenników, Sług Bożych wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny. Pamiątkę z jego podpisem znaleziono w jednym z domów w Sątopach.

Obrazek wręczany dzieciom przystępującym do I Komunii Świętej w latach 30-tych XX wieku odnalazł w swym domu w Sątopach pan Ryszard Chęciński.

- Przetrwał dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności. Ten obrazek, w oryginalnej dębowej ramce "od zawsze" był w moim domu tyle, że zasłonięty pamiątką komunii mojej siostry. Przypadek sprawił, że zajrzałem pod niego i tak znalazłem ten znacznie starszy, podpisany przez proboszcza z Unikowa Franza Zagermanna - mówił nam posiadacz obrazka.Franz Zagermann to ksiądz wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny, zakończony już na poziomie Archidiecezji Warmińskiej. Ksiądz Zagermann został postrzelony 25 lutego 1945 r. przez radzieckich żołnierzy w domu państwa Kroschewskich w Unikowie. Zmarł następnego dnia. Został pochowany na terenie posesji gdzie zginął.

Obrazek komunijny, po lewej stronie przedstawia Świętego Tarsycjusza. To męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza Trajana, pochowany w katakumbach św. Kaliksta, święty kościoła katolickiego. Urodził się w roku 263 a został zamordowany w 275 r.

Nad jego postacią widnieje łaciński napis S. Tarcisius martyr, czyli Święty Tarsycjusz męczennik, a pod jego postacią mamy napis "Jesu, fortitudo martyrum", co oznacza: "Jezus, siła (odwaga) męczenników.".

W środkowej części obrazka komunijnego mamy postać Jezusa Chrystusa w otoczeniu stada owiec i poniżej napis "Ecce Agnus Dei", czyli "Oto Baranek Boży". Po prawej jest postać świętej Agnieszki - męczennicy dziewicy. To święta kościołów katolickiego i prawosławnego ur. ok. 291 roku w Rzymie, zm. ok. 304 lub 305 również w Rzymie. Pod jej postacią napisano: "Jezus, czystość dziewic".

A komu wręczono ten obrazek, kto przystąpił do I Komunii świętej? Z zatartych już odręcznych wpisów odczytaliśmy, że była to Hedwig Bierholz przystępująca do sakramentu 8 lipca 1934 (?) roku. Nie odczytaliśmy nazwy miejscowości, w której mieszkała. Komunia odbyła się natomiast w Glockstein, czyli w Unikowie.Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl5 listopada 2011 r. o godz. 12, w bazylice współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, pod przewodnictwem ks. abpa Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego, nastąpiło uroczyste zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej, ofiar nazizmu niemieckiego i komunizmu: ks. Józefa Steinki i 36 Towarzyszy oraz ks. Bronisława Sochaczewskiego i 8 Towarzyszy. Obejmuje on zatem 46 osób - Sług Bożych, męczenników warmińskich.

Ks. Franz Zagermann
Fot. Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.
Ks. Franz Zagermann
Franz Zagermann urodził się 28 lipca 1882 r. w Zagern (Zawierz) k. Braniewa w zamożnej rodzinie rolniczej. Został ochrzczony w kościele św. Katarzyny w Braniewie.

Był pierworodnym synem Ferdynanda i Anny Zagermann. Miał młodszego brata Antoniego, który był żonaty, miał dwoje dzieci i w 1936 r. zginął w wypadku samochodowym na skutek zderzenia z pociągiem.

Maturę ks. Franciszek Zagermann uzyskał w 1903 r. w gimnazjum w Braniewie. Do kapłaństwa przygotowywał się przez krótki czas w Würzburgu, a następnie w Seminarium Duchownym w Braniewie. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1907 r. we Fromborku z rąk biskupa pomocniczego Edwarda Herrmanna.

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Plutach k. Pieniężna, natomiast od 28 marca 1908 r. w Nowej Cerkwi. 21 czerwca 1910 r. otrzymał przeniesienie do Dobrego Miasta, a 9 sierpnia 1911 r. został mianowany tymczasowym komendariuszem w Świątkach. 11 października 1911 r. ustanowiono go trzecim wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Elblągu, lecz po trzech dniach decyzję tę zmieniono i mianowano wikariuszem w Lubieszewie. Od 9 stycznia 1912 r. był tamtejszym komendariuszem.

21 marca 1912 r. został mianowany drugim wikariuszem parafii św. Jana w Malborku. Tam pracował 16 lat. Udzielał lekcji religii w szkole, opiekował się młodzieżą męską, często odwiedzał parafian, szczególnie mieszkających na przedmieściu. W czasie I wojny światowej pełnił służbę sanitarną w wojsku. Po powrocie stamtąd nadal pracował na swoim stanowisku w Malborku.

7 września 1928 r. otrzymał nominację na proboszcza w Unikowie. Od 19 października 1936 r. pełnił także funkcję wicedziekana dekanatu reszelskiego.

20 lipca 1940 r. uzyskał zgodę na odprawianie nabożeństw dla polskich robotników przymusowych, ale wyłącznie w języku niemieckim.

Okres II wojny światowej spędził w Unikowie. Przed nadejściem frontu wojennego przeprowadził się na kolonię Unikowa, do rodziny Kroschewskich, z której pochodził kościelny. Zgromadziło się też tam wielu parafian i uchodźców z innych miejscowości.

25 lutego 1945 r. został postrzelony w głowę przez żołnierza radzieckiego, wskutek czego zmarł następnego dnia, tj. 26 lutego 1945 r. w Unikowie (Glockstein), pow. Reszel.

Materiał nadesłany przez ks. dra Lucjana Świto, który prowadził proces beatyfikacyjny ks. Zagermanna

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. święty? #2177402 | 195.136.*.* 8 lut 2017 14:26

  może każdego kto zginął zróbmy świętym beatyfikowanym. Na jakiej podstawie święty? bo był księdzem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages