Obrazek komunijny z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna

2017-02-06 17:29:01(ost. akt: 2017-02-12 17:07:38)
Obrazek z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna znaleziony w domu w Sątopach.

Obrazek z podpisem Sługi Bożego ks. Franza Zagermanna znaleziony w domu w Sątopach.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Proboszcz parafii w Unikowie postrzelony przez czerwonoarmistów i zmarły w lutym 1945 roku Franz Zagermann to jeden z warmińskich męczenników, Sług Bożych wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny. Pamiątkę z jego podpisem znaleziono w jednym z domów w Sątopach.
Obrazek wręczany dzieciom przystępującym do I Komunii Świętej w latach 30-tych XX wieku odnalazł w swym domu w Sątopach pan Ryszard Chęciński.

- Przetrwał dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności. Ten obrazek, w oryginalnej dębowej ramce "od zawsze" był w moim domu tyle, że zasłonięty pamiątką komunii mojej siostry. Przypadek sprawił, że zajrzałem pod niego i tak znalazłem ten znacznie starszy, podpisany przez proboszcza z Unikowa Franza Zagermanna - mówił nam posiadacz obrazka.


Franz Zagermann to ksiądz wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny, zakończony już na poziomie Archidiecezji Warmińskiej. Ksiądz Zagermann został postrzelony 25 lutego 1945 r. przez radzieckich żołnierzy w domu państwa Kroschewskich w Unikowie. Zmarł następnego dnia. Został pochowany na terenie posesji gdzie zginął.

Obrazek komunijny, po lewej stronie przedstawia Świętego Tarsycjusza. To męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza Trajana, pochowany w katakumbach św. Kaliksta, święty kościoła katolickiego. Urodził się w roku 263 a został zamordowany w 275 r.

Nad jego postacią widnieje łaciński napis S. Tarcisius martyr, czyli Święty Tarsycjusz męczennik, a pod jego postacią mamy napis "Jesu, fortitudo martyrum", co oznacza: "Jezus, siła (odwaga) męczenników.".

W środkowej części obrazka komunijnego mamy postać Jezusa Chrystusa w otoczeniu stada owiec i poniżej napis "Ecce Agnus Dei", czyli "Oto Baranek Boży". Po prawej jest postać świętej Agnieszki - męczennicy dziewicy. To święta kościołów katolickiego i prawosławnego ur. ok. 291 roku w Rzymie, zm. ok. 304 lub 305 również w Rzymie. Pod jej postacią napisano: "Jezus, czystość dziewic".

A komu wręczono ten obrazek, kto przystąpił do I Komunii świętej? Z zatartych już odręcznych wpisów odczytaliśmy, że była to Hedwig Bierholz przystępująca do sakramentu 8 lipca 1934 (?) roku. Nie odczytaliśmy nazwy miejscowości, w której mieszkała. Komunia odbyła się natomiast w Glockstein, czyli w Unikowie.



Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. święty? #2177402 | 195.136.*.* 8 lut 2017 14:26

    może każdego kto zginął zróbmy świętym beatyfikowanym. Na jakiej podstawie święty? bo był księdzem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5