Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Od czytania można się uzależnić

2016-11-18 08:15:00 (ost. akt: 2016-11-18 08:14:47)
Justyna Kwaśniewska z Biblioteki Publicznej w Bisztynku twierdzi, że czytanie jest przyjemne, wzbogaca wiedzę i zabija nudę oraz rozwija wyobraźnię.

Justyna Kwaśniewska z Biblioteki Publicznej w Bisztynku twierdzi, że czytanie jest przyjemne, wzbogaca wiedzę i zabija nudę oraz rozwija wyobraźnię.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dowiedziałem się, co czytają miejscowi i ilu czytelników skupia biblioteka w Bisztynku. Zapytałem bibliotekarkę Justynę Kwaśniewską co zrobić, aby ludzie czytali. Dała prostą receptę. — Trzeba dawać własny przykład — odpowiedziała.

Zobacz także: Czytelnicy spotkali się z Anną Osowską Czytelnicy spotkali się z Anną Osowską Kilkadziesiąt osób przybyło na spotkanie z autorką powieści obyczajowej "W cieniu papierówki" — Anną Osowską, zorganizowane w ośrodku kultury w Bisztynku....
Fot. Redakcja
Jak promować czytanie książek i prasy? Z tym pytaniem zwróciłem się do bibliotekarki Justyny Kwaśniewskiej. Była zaskoczona wizytą, ale nie pytaniem.

— Najlepiej robić to własnym przykładem. Trzeba czytać dzieciom, zachęcać je do odwiedzania biblioteki oraz po prostu czytać w domu. Istnieje duża szansa, że dzieci czytających rodziców sięgną po gazetę lub książkę ze zwykłej ciekawości — mówi pani Justyna.

Dodaje, że biblioteka, w której pracuje zachęca do czytelnictwa także poprzez ciągłe zakupy nowości wydawniczych, zapraszanie do niej przedszkolaków i uczniów oraz autorów książek.

— Wszystkie nowości są pokazywane na naszej stronie internetowej i to zachęca czytelników do sięgnięcia po nie — twierdzi bibliotekarka.

Biblioteka w Bisztynku ma zarejestrowanych ponad trzystu czytelników. Ich liczba zwiększa się z roku na rok.

— To nie jest duży wzrost, ale dołącza do nas po kilka, kilkanaście osób rocznie. W gronie czytelników są ci, którzy odwiedzają nas rzadko, ale i osoby, które są stałymi i częstymi klientami — opowiada.

Pani Justyna musi przerwać rozmowę, bo przyszła czytelniczka. Oddaje cztery opasłe tomy. Na pytanie czy coś wypożycza, odpowiada twierdząco.

— Niech mi pani coś wybierze. Pani wie, co ja lubię — prosi kobieta, a pani Justyna rusza między półki i regały. Wybiera kilka książek. Formalności związane z wypożyczeniem załatwiane są błyskawicznie, bo biblioteka ma elektroniczny system wypożyczeń. Pytam, czy czytelnicy często proszą o takie doradztwo.

— Jest kilkanaście osób, które znam już bardzo dobrze. Trochę idą na łatwiznę, bo nie chce im się szukać, albo wiedzą, że im dobrze doradzę — śmieje się pani Justyna.

Po chwili bibliotekę odwiedzają mama z chłopcem w wieku przedszkolnym oraz kolejna dorosła czytelniczka. Tym razem panie same wybierają książki do wypożyczenia. Mama wybiera bajki dla syna, dorosła czytelniczka romanse.

— Panie częściej wypożyczają romanse i książki obyczajowe. Czasem kryminały. Mężczyźni preferują kryminały, horrory i książki historyczne. Popularnością od kilku lat cieszy się też literatura o regionie i powieści pisane przez pisarzy z naszego regionu.

Po spotkaniu autorskim z Anną Osowską w naszej bibliotece najczęściej wypożyczaną książką jest powieść "W cieniu papierówki". Czasem trzeba ją u mnie zamówić i poczekać aż ktoś inny ją przeczyta — mówi Justyna Kwaśniewska.

Fot. Andrzej Grabowski
A co ostatnio przeczytała pani bibliotekarka?
— To samo co pan, ale wcześniej niż pan — śmieje się. — To "Tajemnice wydobyte z jeziora" Sławomira Bogackiego i Roberta Kudelskiego. To opowiadanie-relacja z poszukiwań militariów w jeziorach Luterskim i Bęskim w gminie Kolno. Zwykle nie czytam książek o takiej tematyce, ale ta opowiada o bliskich nam terenach i jest bardzo ciekawa. Czytał ja mój tato, ale mu ją zabrałam i mnie wciągnęła.

Mówię, że podziwiam autorów, bo napisali blisko 260 stron opowieści o tym, jak... niczego w wodach jezior nie znaleźli. Szukali tam zatopionych w styczniu 1945 roku pojazdów wojskowych, czołgów, militariów. Rozprawili się z niektórymi legendami krążącymi na ten temat po okolicach. Wspominali fakty z lat 50. XX wieku, kiedy rzeczywiście w jeziorach znajdowano i wyciągano takie pojazdy, ale sami, poza drewnianym kołem od wozu i niemieckim hełmem nie znaleźli niczego.

— Ale mimo tego książka jest ciekawa? — pyta bibliotekarka, a ja przyznaję jej rację.

Po co w ogóle czytać książki i prasę?
— Dlatego, że to jest świetny sposób na miłe spędzenie czasu. Czytanie rozwija wyobraźnię, daje nową wiedzę, zabija nudę, wywołuje emocje. Można popaść w uzależnienie, ale to chyba jedyny pozytywny nałóg. Żeby się o tym wszystkim przekonać, trzeba sięgnąć po książkę lub gazetę — zachwala Justyna Kwaśniewska.

A czy "Gazeta Olsztyńska" i "Goniec Bartoszycki" są w bibliotece? — To lektura obowiązkowa — zapewnia bibliotekarka.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages