Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Kamil Adamus w monodramie "Orfeo '70" poświęconym jego matce

2016-11-06 08:20:00 (ost. akt: 2016-11-06 08:20:47)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Widzowie z Bisztynka mieli okazję przypomnieć sobie zmarła nauczycielkę Elżbietę Adamus. Wszystko za sprawą jej syna Kamila, który przedstawił monodram "Orfeo 70" w sali gimnastycznej podstawówki, gdzie pracowała. Monodram poświęcony jej pamięci.

Monodram "Orfeo '70", przygotowany we współpracy z reżyserem Dawidem Żakowskim to przykład performance. To bardzo osobisty pokaz artysty przed publicznością i w bezpośrednim z nią kontakcie.

Kamil Adamus to wychowanek bisztyneckiej podstawówki w której uczyła, przez około 10 lat, jego matka Elżbieta Adamus z domu Zawadzka.

Jej niełatwe życie i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie dlaczego podjęła decyzję o odejściu z tego świata stały się tematem jego monodramu "Orfeo '70".

Matka występuje tu zarówno jako Eurydyka jak i Elżbieta Zet. Artysta podczas spektaklu, zwłaszcza w pierwszej z jego części, wciela się w Elżbietę Zet, by za chwilę mówić o sobie i własnych doświadczeniach i emocjach.

Wraca do początków życia swej matki, do jej traumatycznych doświadczeń po porzuceniu przez rodziców, gdy miała 3 miesiące, i wychowaniu w ochronce w Biskupcu. Wszystko to na tle wydarzeń historycznych regionalnych i światowych."Orfeo '70" to też spektakl stanowiący podsumowanie emigracyjnych, osobistych doświadczeń Kamila. Tytułowy bohater długo już mieszka za granicą. Był i jest tam świadkiem i uczestnikiem ścierania się wielu języków oraz kultur. Stąd też niektóre frazy i monologi artysta wypowiada (lub wykrzykuje) po niemiecku, angielsku, rosyjsku.

A przede wszystkim usiłuje odnaleźć Eurydykę, czyli Elżbietę Zet. Usiłuje tak jak Orfeusz uwolnić ją z czeluści Hadesu. I tak jak w greckim micie ostatecznie nie udaje mu się to.

Spektakl pełen jest symboliki, trudnego języka, filozofii a także interakcji z publicznością.

W sali gimnastycznej w szkole podstawowej w Bisztynku zgromadziło się wiele osób, które znały Elżbietę Adamus i pracowały z nią. Wybór miejsca spektaklu nie był przypadkowy. To w tej właśnie sali pani Elżbieta prowadziła lekcje kultury fizycznej.

Spektakl wywoływał emocje, wzruszał, był przerywany oklaskami.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Kamil Piotr Adamus to polski artysta, od 2004 roku mieszkający i tworzący w Wielkiej Brytanii. W czerwcu tego roku ukończył wydział Sztuk Performatywnych w Royal Central School of Speech and Drama w Londynie, gdzie zajmował się badaniami teoretycznych implikacji performatywności rytuału.

W ramach finalnego projektu na uczelni rozpoczął współpracę z Dawidem Żakowskim ze Stowarzyszenia Sztuka Nowa oraz Robertem Rabiejem, artystą wizualnym, nad projektem "Orfeo '70". Praca ta stanowi główny punkt odniesienia w twórczym procesie Kamila na dziś.

W Londynie od 2006 roku działał wraz z Krystianem Godlewskim jako członek i współzałożyciel The Bones Theatre. Zrealizowane przedstawienia: "Zachłyśnięci" (2006), "Cień Dnia" (2007), "Romeo i Julia" (2009), "Popod Motylami" (2013), "Yod/kronika" (2014).

W Polsce, w Olsztynie, w latach 1997–2003 uczestniczył w programach artystycznych organizowanych przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Stowarzyszenie „Tratwa”, ucząc się od byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego: Jamesa Sloviaka, Jairo Cuesta oraz Maud Robart. Praca obejmowała różne elementy treningu ciała, jak i praktyk głosowych. Elementy tej pracy Kamil stosuje do dziś w kolejnych projektach artystycznych.

Jego edukacja w Polsce obejmowała studia filozoficzne na UMK w Toruniu oraz zagadnienia teatralne na wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2009 studiuje w Londynie klasyczny styl jogi, tzw. mysore ashtanga, pod bacznym okiem szkockiego guru Hamisha Hendry’ego.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kloc #2107179 | 31.0.*.* 6 lis 2016 11:27

    Świetne Baks . Dwadzieścia lat poszukiwań i udalo ci się znalezc właściwe miejsce na padole

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages