Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Inauguracja III edycji akcji "mali WIELCY ratownicy"

2016-10-13 20:35:06 (ost. akt: 2016-10-13 20:53:11)

Autor zdjęcia: Justyna Kobryń/UM w Bisztynku

Trzecią już edycję akcji "mali WIELCY ratownicy" zainaugurowano w przedszkolu w Bisztynku, które nie uczestniczyło w poprzednich edycjach. Troje ratowników medycznych przybliżało przedszkolakom zawód ratownika, wyposażenie karetki i zasady udzielania pierwszej pomocy.

Stowarzyszenie "mali WIELCY ratownicy" rozpoczęło dziś (13 października) III edycję akcji o tej samej nazwie.

Inauguracja nastąpiła w Przedszkolu Samorządowym w Bisztynku, które nie uczestniczyło w poprzednich edycjach. To akcja ratowników medycznych popularyzujących wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy osobom w stanie zagrożenia życia.

Dlaczego skierowana jest do przedszkolaków? Na to pytanie odpowiedział nam Bartłomiej Chilmanowicz, zawodowy strażak i ratownik medyczny.

- Chcemy uczyć udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. W ten sposób kształtujemy pewien nawyk, oswajamy dzieci z zawodem ratownika, strażaka, policjanta a one doskonale zapamiętują to co im pokazujemy - twierdzi Bartłomiej Chilmanowicz.

- Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie mają obaw przed zastosowaniem np. automatycznego defibrylatora. Ten sprzęt, dostępny już w wielu miejscach, z powodzeniem może obsłużyć nawet dziecko. Dziecko nie jest w stanie resuscytować osoby dorosłej, ale jest w stanie udzielić takiej pomocy rówieśnikowi lub skłonić towarzyszącą mu dorosłą osobę do podjęcia działań. Takie są nasze doświadczenia z poprzednich edycji naszej akcji - wyjaśnia Chilmanowicz.

Dziś w przedszkolu w Bisztynku, dzieci z najstarszej przedszkolnej grupy zapoznały się z wyposażeniem karetki, zdobyły pierwsze informacje o zawodzie ratownika medycznego i strażaka, zobaczyły symulowane elementy akcji ratowniczych.

Akcja obejmuje 5 spotkań w ciągu roku szkolnego. Dzieci dowiedzą się jakie są numery alarmowe, jak prawidłowo powiadomić o wypadku lub nagłym zachorowaniu służby ratunkowe i jakie podjąć kroki dla ratowania osoby zagrożonej.

Dzisiejsze zajęcia w przedszkolu prowadzili: Bartłomiej Chilmanowicz, Barbara Jarkowska (ratownik medyczny, pielęgniarka) i Anna Radziwon-Duda (ratownik medyczny, pielęgniarka).

andCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages