Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Tryptyk "Portret miasta" malarki z Krakowa z Grand Prix biennale

2016-09-30 08:20:00 (ost. akt: 2016-09-30 14:36:34)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Grand Prix I Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa/Pejzaż Architektoniczny Bisztynek 2016 zdobyła Joanna Kałdan z Krakowa za tryptyk "Portret miasta". Odebrała nagrodę w wysokości 3 tys. złotych ufundowaną przez posła Adama Ołdakowskiego.

Z inicjatywy dyrektor Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku Wioletty Jaskólskiej zorganizowane zostało I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Bisztynek 2016. Jego tematem był pejzaż architektoniczny.

- To ogólnopolska wystawa artystyczna prezentująca najnowsze tendencje sztuki polskiej zawężonej do tematyki pejzażu architektonicznego. Prace zakwalifikowane do wystawy zostały wyeksponowane w dwóch miejscach: we wnętrzu nieczynnego kościoła, umownie "Galerii Miejskiej", jak również we wnętrzach ośrodka kultury. Przestrzeń wystawiennicza będąca bez wątpienia aktywnym czynnikiem współtworzącym ekspozycje czy poprzez zderzenie z sąsiadującymi pracami różnych autorów jest bardo istotna - mówiła Wioletta Jaskólska otwierając wystawę prac we wnętrzu nieczynnego kościoła ewangelickiego w Bisztynku.

Założeniem i główną ideą biennale jest prezentacja aktualnych poszukiwań
i osiągnięć w dziedzinie twórczości malarskiej z lat 2014-2016.

- Pragniemy upowszechniać malarstwo poza centrami kulturalnymi i gospodarczymi. Chcemy przypominać i podkreślać temat dotyczący weduty, przestrzeni miejskiej, architektury modernizmu i szeroko rozumianego tematu architektury - wyjaśniała Jaskólska.

Na wystawę, którą wczoraj (29 września) oglądała liczna publiczność składa się 96 prac malarskich 47 artystów z Polski.

- Artystów cechuje różnorodność postaw artystycznych, indywidualizm oraz odwaga w podejściu do medium - mówiła Wioletta Jaskólska na wstępie wernisażu wystawy.

Emocjonującym dla publiczności i artystów był moment ogłaszania wyników konkursu związanego z biennale.

Oceny prac jury dokonało 24 września w Bisztynku. Oto werdykt:

Jury w składzie:
Przewodnicząca Jury : prof. Elżbieta Basiul - dziekan Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Marian Stępak - Wydział Malarstwa UMK w Toruniu, prof. Jacek Dyrzyński - Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, dr hab. Renata Zimnicka-Prabucka - prof. UWM, Wydział Sztuki UWM w Olsztynie, dr hab.Tomasz Milanowski - prof. ASP, dziekan Wydziału Malarstwa ASP W Warszawie, po zapoznaniu się ze 104 pracami 49 artystów z całej Polski, stwierdziło, że wszystkie prace spełniają kryteria określone w regulaminie konkursu, jednocześnie do wystawy dopuszczono 96 prac 47 artystów.

Za wysokie walory artystyczne, wyjątkowo spójne ujęcie formy z tematem niebanalne ujęcie kompozycyjne połączone ze świeżością spojrzenia w architekturze miejskiej postanowiło przyznać :

Fot. Andrzej Grabowski
"Portret miasta" Joanny Kałdan zdobył Grand Prix biennale.
Grand Prix za pracę "Portret miasta" - Joannie Kałdan.

Przyznano również trzy nagrody regulaminowe:

I Nagroda - Julia Królikowska za "Miasto",
II Nagroda - Ewa Niewolska-Ozga - za cykl pejzaży,
III Nagroda - Angelika Gurtat - za pracę "Przestrzeń nieoczywista",
Wyróżnienie regulaminowe przyznano Joannie Stasiak.

Jury przyznało również wyróżnienia honorowe:
Agnieszce Gogoli, Adriannie Jędrych, Annie Kunka - Kawełczyk, Zbigniewowi Sikorze.

Grad Prix w wysokości 3 tys. złotych ufundował poseł Adam Ołdakowski a w jego imieniu gratulacje artystce złożyła i nagrodę wręczyła Agnieszka Kobryń. I nagrodę w wysokości 2 tys. złotych ufundował burmistrz Bisztynka Marek Dominiak. II nagrodę w wysokości 1,5 tys złotych fundował Ośrodek kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku, III nagrodę w wysokości 1 tys. złotych dziekan Wydziału Sztuki UWM. Wyróżnienia ufundował Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Z laureatką Grand Prix, której wciąż ktoś gratulował sukcesu udało nam się porozmawiać tylko przez chwilę. Joanna Kałdan z Krakowa była wyraźnie oszołomiona ilością gratulacji i zainteresowaniem nią samą i jej pracą.

Joanna Kałdan, zdobywczyni Grad Prix tegorocznego biennale w Bisztynku.
Fot. Andrzej Grabowski
Joanna Kałdan, zdobywczyni Grad Prix tegorocznego biennale w Bisztynku.
- Tryptyk "Portret miasta" jest częścią mojej tegorocznej pracy dyplomowej. Bardzo się cieszę z tego, że moja praca została doceniona i to najwyższą nagrodą - mówiła Joanna Kałdan.

Zdradziła, że jest po raz pierwszy w Bisztynku i na Warmii. Tuż po wystawie ze świeżo poznanymi artystkami-malarkami z naszego regionu zwiedziła miasteczko. Zapewniła, że będzie tu wracać a za dwa lata przyśle swoje prace na kolejne biennale.

- Werdykt jury był w pełni słuszny, bo praca pani Joanny natychmiast zwracała uwagę i wyróżniała się wśród innych - mówili nam uczestnicy wernisażu.

- Uważam biennale za nasz sukces. miałam wiele obaw, czy wszystko wyjdzie zgodnie z planem, ale udało się i jestem zadowolona - podsumowała przedsięwzięcie Wioletta Jaskólska. Za dwa lata czeka nas zatem kolejne biennale.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gomez #2077580 | 195.136.*.* 1 paź 2016 20:22

  Ciekawi mnie,ile kosztowały diety,hotele i wynagrodzenie jurorów biennale,czy te koszty nie były wyższe niż nagrody dla zwycięzców.Moze ktoś wie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tomek #2076973 | 37.47.*.* 30 wrz 2016 19:17

  Dzieje się w Bisztynek, oj dzieje. I to bardzo dobrze. Brać przykład Bartoszyczanie :) to życzliwy apel. A swoją drogą widać jakie olbrzymie znaczenie mial wybór dyrektorki domu kultury tam, krew aż buzuje w kulturze bisztyneckiej. CZAPKI Z GŁÓW!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Interesant #2076497 | 31.0.*.* 30 wrz 2016 08:32

  To w bisztynku jest nieczynny kościół w którym są organizowane wystawy i innego rodzaju imprezy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages