Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Nowy, przydrożny krzyż został poświęcony

2016-09-26 19:19:54 (ost. akt: 2016-09-26 19:57:01)
Proboszcz. ks. Janusz Rybczyński z sołtysem Troszkowa Grzegorzem Bugajem oraz sołtys Bisztynka Agnieszką Kobryń.

Proboszcz. ks. Janusz Rybczyński z sołtysem Troszkowa Grzegorzem Bugajem oraz sołtys Bisztynka Agnieszką Kobryń.

Autor zdjęcia: Jadwiga Lenart

W sobotę 24 września ks. kan. Janusz Rybczyński poświęcił nowy przydrożny krzyż stojący między Bisztynkiem a Troszkowem. Zastąpił stary i zmurszały.

Zobacz także: Podczas odpustu poświęcono przydrożny krzyż Podczas odpustu poświęcono przydrożny krzyż W czasie dorocznego odpustu w Warmianach ks. proboszcz Janusz Rybczyński dokonał obrzędu poświęcenia przydrożnego krzyża wykonanego niedawno przez Jana...
Zobacz także: Nowy przydrożny krzyż w Warmianach na historycznym miejscu Nowy przydrożny krzyż w Warmianach na historycznym miejscu Jan Zapolski z Bisztynka, dawny mieszkaniec Warmian, z własnej inicjatywy wykonał metalowy krzyż i umieścił go w miejscu, gdzie ktoś, w 1876 roku, też...
Zobacz także: Postawili i poświęcili nowy krzyż na rozstajach dróg Postawili i poświęcili nowy krzyż na rozstajach dróg W pobliżu Dąbrowy koło Bisztynka, na miejscu starego i zniszczonego, drewnianego krzyża stanął nowy. Został poświęcony 14 lipca.
Stał na obecnej granicy sołectw Troszkowo i Bisztynek. Przydrożny krzyż między dwiema wiekowymi lipami chylił się już ku upadkowi. Archiwalne mapy wskazują, że krzyż w tym miejscu stał już w 1896 roku. Nie są znane dane jego fundatora lub fundatorów.

W warmińskiej gminie Bisztynek i w parafii Bisztynek odnowiono już kilka krzyży. Ten między Troszkowem a Bisztynkiem był ostatnim w tak złym stanie.

Inicjatywa postawienia nowego krzyża pojawiła się w lipcu 2016 r. Był to pomysł proboszcza, ks. kanonika Janusza Rybczyńskiego. Podchwycił ja burmistrz Marek Dominiak. Zaangażował w inicjatywę sołtysów sołectw Troszkowo i Bisztynek.

Dębowe drewno na nowy krzyż ofiarowało Nadleśnictwo Bartoszyce. Sam krzyż, z powierzonego mu drewna wykonali Grzegorz Bugaj - sołtys Troszkowa wraz z synem Cezarym. Zakup figury Chrystusa sfinansował proboszcz i burmistrz. Sołtys sołectwa Bisztynek Agnieszka Kobryń zajęła się pracami upiększającymi otoczenie krzyża.

Fragment mapy agronomicznej z 1897 r.
Fot. ze zbiorów Archiwum Map Zachodniej Polski Poznań
Fragment mapy agronomicznej z 1897 r.
Ceremonia poświęcenia odbyła się 24 września. Krzyż poświęcił ks. kan. Janusz Rybczyński. Na uroczystość przybył m.in. starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, burmistrz Marek Dominiak, przedstawiciel nadleśnictwa podleśniczy Waldemar Wiśniewski, oboje sołtysi i kilku mieszkańców obu sołectw i Bisztynka.

O bezpieczeństwo osób biorących udział w krótkiej pielgrzymce dbali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Troszkowie. Zabezpieczali oni miejsce ceremonii. Krzyż stoi przy ruchliwej drodze krajowej nr 57.

andCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. veb #2076723 | 94.254.*.* 30 wrz 2016 13:56

  Bogu dzięki ,ze krzy z drewniany ,bo jak patrze na tę radosna twórczość sakralna w pobliskich wioskach i widze ta pożal się boże metaloplastykę z teownika i prętów zbrojeniowych ,które zastępują piękne czasami naruszone zębem czasu niestety dębowe krzyże to myśle Panie Boże Ty widzisz i nie grzmisz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. chce wiedziec #2075904 | 94.254.*.* 29 wrz 2016 13:43

  Co to byłoby gdyby przy każdej renowacji zabierano oryginalne dzieła.Mielibyśmy w ramach bohomazy a zamiast rzeźb kiczowate odlewy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. miszkaniec #2075361 | 46.77.*.* 28 wrz 2016 19:26

  Gdzie się podziała wiekowa figura Pana Jezusa z tego krzyża a zawieszono gipsową?Konserwator zabytków pewnie się zainteresuje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. MM #2074317 | 176.97.*.* 27 wrz 2016 10:25

   To była sobota więc starosta miał wolne , i nic się nie stanie jak sobie czasem obejrzy Bisztynek .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. londyńczyk #2074125 | 74.101.*.* 27 wrz 2016 04:07

   Najważniejsza wiadomość dnia...starosta przybył na poświęcenie przydrożnego krzyża...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages