Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Pielgrzymowali do Stoczka Klasztornego. Pieszo i na rowerach

2016-08-29 08:40:49 (ost. akt: 2016-08-29 09:29:44)

Autor zdjęcia: Stanisław Filipowicz

Rowerzyści z Bisztynka mają za sobą czwartą rowerową pielgrzymkę do Stoczka Klasztornego. Wierni z Bisztynka pieszo do Matki Bożej Królowej Pokoju poszli po raz 350.

Parafia w Bisztynku ma szczególną tradycję pielgrzymowania do Stoczka Klasztornego. Przypomnijmy ją. W 1666 r. mieszkańcy Bisztynka ślubowali regularne pielgrzymki do cudownego obrazu NMP Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, kiedy to na skutek gwałtownych burz i ulewnych deszczów nie byli w stanie rozpocząć żniw.

Obyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r. wskutek następującego wydarzenia: podczas letniej burzy uderzenie pioruna spowodowało pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas "burmistrz Michał Lampert wybiegł na Rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Miłosierdzia ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. I natychmiast ogień przygasł mimo silnie wiejącego wiatru".

Pielgrzymka piesza do Stoczka Klasztornego wyruszyła także 28 sierpnia 2016 r. Uczestniczyło w niej około 60 osób. Od kilku lat do Stoczka jeżdżą też rowerzyści z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek"..

Tym razem do Matki Bożej Królowej Pokoju pojechało ich jedenaścioro a w tym, po raz pierwszy, podopieczne i opiekunki z Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku pod przewodnictwem siostry Ewy.

Rowerowa pielgrzymka była czwartą z kolei. Piesza - 350. Pielgrzymi na miejscu wzięli udział w uroczystej mszy świętej podczas której modlono się o pokój na świecie.

andCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages