Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Raz w roku wierni spotykają się przy kaplicy św. Marty

2016-07-30 10:30:00 (ost. akt: 2016-07-30 10:22:39)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Bisztynku przez wieki przetrwał kult św. Marty z Betanii - patronki gospodyń domowych. W dniu jej wspomnienia w kaplicy jej poświęconej odprawiana jest uroczysta msza odpustowa skupiająca wielu wiernych.

Święta Marta z Betanii to pierwsza patronka Bisztynka a ściślej mówiąc patronka nieistniejącego od wieków, pierwszego kościoła we wsi Strowangen, której obszar i majątek włączono do powstającego w 1385 roku miasta Bischofstein (Bisztynek).

Nie wiadomo czy ten pierwotny kościół spłonął, czy go rozebrano na przełomie wieków XIV i XV. W biskupim mieście Bisztynek stanął nowy i okazalszy kościół św. Macieja Apostoła, który konsekrował biskup warmiński Henryk Sorbom w roku 1400.

Wiadomo jednak, gdzie stary kościół stał. Wieś Strowangen leżała w okolicy strumienia wypływającego także dziś z Bisztynka w kierunku Wozławek. Są to okolice dzisiejszych ulic Rolnej, Morcinka, Szkolnej, Grunwaldzkiej. Także dziś jest to teren zajęty przez gospodarstwa rolne.

Wiadomo gdzie stał kościół, bo w 1859 w tym miejscu zbudowano kaplicę ku czci św. Marty. Wiąże się z tym dość zabawna historia.

Kaplicę zbudowano dlatego, że wierni parafii z uporem nazywali kościołem św. Marty, kościół p.w. św. Michała Archanioła wybudowany w latach 1618 - 1632. Kościół ten, dziś stojący na cmentarzu, miał być poświęcony św. Marcie z Betanii lecz inaczej zdecydował biskup Michał Działyński, który kościół konsekrował. Poświęcił go własnemu patronowi.

Kult św. Marty przetrwał i aby zakończyć swoisty bunt parafian, na terenie dawnej wsi Strowangen (nazwa ta była jeszcze przed II wojną światową używana jako nazwa osiedla-dzielnicy.) powstała kaplica świętej, o której wierni nie zapomnieli.

W kaplicy tej co roku, w dniu wspomnienia św. Marty z Betanii odprawiane jest nabożeństwo odpustowe skupiające wielu mieszkańców Bisztynka. Często uczestniczą w nim panie o imieniu Marta dla których msza jest duchowym uczczeniem ich imienin.

W tym roku uroczystą mszę koncelebrowali księża Jan Paszulewicz i Piotr Brygoła.
Ks. Piotr w kazaniu przypominał ewangeliczną historię św. Marty z Betanii, gospodyni zajętej przygotowaniem posiłku i usługiwaniem Jezusowi, który odwiedził jej dom. W tym samym czasie jej siostra Maria była zasłuchana w słowa Mesjasza i nie pomagała Marcie.

Ta biblijna opowieść posłużyła kapłanowi do zadania wiernym wielu pytań o to, czy na pewno najważniejsza w życiu człowieka jest troska o rzeczy przyziemne, prozaiczne, majątkowe?

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages