Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Międzynarodowi pielgrzymi odwiedzili Bisztynek i Nową Wieś Reszelską

2016-07-22 13:12:00 (ost. akt: 2016-07-22 17:23:59)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Pielgrzymi z Zambii, Austrii, Czech i Filipin pod opieka polskich jezuitów i sióstr Katarzynek nocowali w Bisztynku a dziś wyruszyli do Świętej Lipki. Zatrzymali się w Nowej Wsi Reszelskiej. Byli zachwyceni przyjęciem przez mieszkańców.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży grupa 18 pielgrzymów bierze udział w pielgrzymce z Braniewa do Świętej Lipki. Wczoraj rano wyruszyli z Lidzbarka Warmińskiego. Wieczorem pojawili się w Bisztynku. Uczestniczyli w ognisku w domu sióstr Katarzynek w Bisztynku. Nocowali w tzw. organistówce przy kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku.

Wcześnie rano wzięli udział w modlitwie w kościele i mieli okazję zwiedzić go. Dołączyliśmy do nich podczas śniadania przygotowanego dla nich w domu sióstr Katarzynek.

To międzynarodowa grupa młodzieży jezuickiej. Wśród pielgrzymów są 2 polskie siostry Katarzynki - Teresa z Braniewa i Anna z Ornety, trzech jezuitów w tym jeden z Południowego Tyrolu w Austrii, troje uczestników z Zambii, troje z Austrii, czworo z Czech i trzech z Filipin.

- Uczestniczymy w jednym z kilkudziesięciu eksperymentów. Nasz, o numerze 74, to eksperyment pielgrzymkowy - wyjaśniał nam jezuita Wojciech.

- Młodzież jezuicka z 54 krajów świata przed ŚDM przyjechała do Łodzi. Było nas tam ponad 2 tysiące. Tam podzieliliśmy się na grupy biorące udział w eksperymentach ignacjańskich. Część grup, tak jak nasza, to pielgrzymki. Inni pracują w hospicjach, zbierają śmieci w Tatrach, opiekują się o doglądają koni w jednej ze stadnin. Chodzi o to, aby młodzież jak najlepiej poznała nasz kraj i odnalazła w sobie Boga - mówił jezuita Wojciech.

Pielgrzymi wyruszyli z Bisztynka w kierunku Reszla tuż po g. 9:15. Szli dawnym nasypem kolejowym, przez lasy i pola. W Nowej Wsi Reszelskiej zostali powitani przez mieszkańców. Tu mieli odpoczynek, posiłek i Mszę świętą przy kaplicy.

Mówili, że pielgrzymka do łatwych nie należy. Właściwie wszyscy mają pęcherze na stopach ale jedynie trzech pielgrzymów musiało dziś zrezygnować z pieszej wędrówki i pojechali samochodem do Św. Lipki.

Przed wyruszeniem obolałymi stopami zajmowała się jedna z sióstr w domu w Bisztynku. Mimo bólu a nawet ran nie poddają się. Każdy z nich wędruje we własnej intencji.

- Stanowimy bardzo zgraną grupę - mówił w Nowej Wsi Reszelskiej ich opiekun i tłumacz (wszyscy mówią po angielsku, lub włosku) jezuita o. Wojciech. W czasie wędrówki dobrze się poznaliśmy i mimo, że reprezentujemy bardzo różne kultury to identycznie bolą nas stopy, plecy i mięśnie - śmiał się o. Wojciech.

Pielgrzymi byli zachwyceni przyjęciem ich w Nowej Wsi Reszelskiej. Mogli spróbować pierogów, smalcu, ciast, kompotu przygotowanych przez gospodynie. Szczególnym powodzeniem cieszyły się pierogi i... polska pizza.

W Świętej Lipce spotkają uczestników czterech innych eksperymentów ignacjańskich. Po noclegu pojadą do Częstochowy i później na Światowe Dni Młodzieży.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wiśnia :-) #2031440 | 83.6.*.* 22 lip 2016 14:57

  Bartoszyce oczywiście ominęli. Jeszcze by ich ktoś wygonił, albo coś :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages