Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Doroczny odpust Krwi Chrystusa

2016-07-04 08:19:56 (ost. akt: 2016-07-04 08:43:43)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Jak co roku do kościoła w Bisztynku przybyli pielgrzymi, aby wziąć udział w uroczystości Najdroższej Krwi Chrystusa i tradycyjnym odpuście. Tradycja odpustów Krwi Chrystusa w Bisztynku sięga XIV wieku.

Każdego roku w niedzielę przypadającą najbliżej 1 lipca w Bisztynku obchodzona jest uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Kościół w Bisztynku jest sanktuarium Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa a ma to swoje historyczne uzasadnienie.

W 1400 roku biskup Henryk Sorbom dokonywał tu poświęcenia nowej świątyni p.w. św. Macieja Apostoła.

"Kronika Lidzbarska" opisuje wydarzenie, które miało wówczas nastąpić. Zapis w kronice brzmiał następująco: "(...) kiedy on (biskup), krótko przed swoją śmiercią, poświęcał i zarazem potem odprawiał Mszę świętą, podczas podniesienia na lewej ręce poczuł spływającą krew. Dlatego ołtarz ten nazwany został Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. A przy nim działy się liczne cuda (...)".

Z biegiem czasu prawda o tym cudzie została przypisana pewnemu kapłanowi, który wątpił w prawdziwość przeistoczenia.

Kapłan ów w ten sposób został przekonany o prawdziwej obecności Krwi Pana Jezusa w hostii.

Wiadomość tę znajdujemy w urzędowym parafialnym piśmie kościoła bisztyneckiego z 1796 roku, gdzie zamieszczono następujący cytat z "Kroniki Lidzbarskiej":

"Kapłan odprawiający Mszę świętą w obecności biskupa wątpił, że po przeistoczeniu w hostii znajduje się prawdziwie obecny Chrystus. Nagle ujrzał spadające krople Krwi na korporał. Korporał ten, na który padały krople Krwi Chrystusa został przesłany do Rzymu, skąd już nie powrócił".

Same opisane tu cuda, trudno jest uznać za fakty historyczne ale już rozbudowa kościoła w Bisztynku do obecnych rozmiarów takim jest. Kościół rozbudowywano w związku z narastającym ruchem pielgrzymkowym i jest on obecnie największym zabytkowym kościołem (poza katedrami) w Archidiecezji Warmińskiej.

Co rok na uroczystość i odpust Krwi Chrystusa do Bisztynka przybywają pielgrzymki. Tak było i wczoraj. Kościół podczas uroczystej Mszy świętej wypełnili pielgrzymi z Olsztyna, Kętrzyna, Reszla oraz Gdyni i Gdańska. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat Dyzma Wyrostek z Reszla. Kazanie wygłosił misjonarz Krwi Chrystusa o. Ignacy ze Swarzewa.

Po Mszy wierni uczestniczyli w procesji z Krzyżem uznawanym za "łaskami płynący".

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages