Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

W lesie pracował 50 lat. Ryszard Żuchowski pożegnał się ze służbą

2016-04-16 20:00:00 (ost. akt: 2016-04-18 11:18:13)
Ryszard Żuchowski został wyróżniony najwyższym leśnym odznaczeniem. Z rąk dyrektor RDLP w Olsztynie Małgorzaty Błyskun otrzymał Kordelas Leśnika Polskiego.

Ryszard Żuchowski został wyróżniony najwyższym leśnym odznaczeniem. Z rąk dyrektor RDLP w Olsztynie Małgorzaty Błyskun otrzymał Kordelas Leśnika Polskiego.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ryszard Żuchowski to postać prawie legendarna. Leśniczym w Bisztynku był "od zawsze". Doskonale znany wielu pokoleniom mieszkańców. Dziś pożegnał się ze służbą leśną, Po przepracowaniu w lasach 50 lat i 5 dni odszedł na emeryturę. Został wyróżniony najwyższym odznaczeniem leśnym.

Ryszard Żuchowski, leśniczy Leśnictwa Kamieniec, koło Bisztynka, od wczoraj formalnie jest na emeryturze. Dziś (16 kwietnia) w Bisztynku odbyła się uroczystość pożegnania ze służbą i przełożonymi oraz pracownikami i... powitania w gronie emerytowanych pracowników służby leśnej.

Uroczystość zgromadziła wielu leśników z całego województwa. Prowadził ją nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce Zygmunt Zbigniew Pampuch. Wśród gości była dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Małgorzata Błyskun. To ona wręczyła Ryszardowi Żuchowskiemu najwyższe wyróżnienie leśnika, czyli Kordelas Leśnika Polskiego.

Uroczystość odbywała się w asyście pocztu sztandarowego Nadleśnictwa Bartoszyce. Ryszard Żuchowski otrzymał gratulacje i prezenty m.in. od nadleśniczego Nadleśnictwa Mrągowo Jarosława Błyskuna, nadleśniczego Zygmunta Zbigniewa Pampucha (zegar, medal pamiątkowy, grawerton ze zdjęciem), od pracowników Nadleśnictwa Bartoszyce, związkowców, emerytowanych leśników, przyjaciół i rodziny.

Usiłował odczytać podziękowania ale głos, ze wzruszenia, uwiązł mu w gardle. Dokończył za niego nadleśniczy Pampuch. Bukiet kwiatów od pana Ryszarda otrzymała też żona leśniczego - Urszula Żuchowska. Dziękował jej za wyrozumiałość i przeprosił za to, że czasem las był ważniejszy niż ona.

Kwiaty otrzymała też dyrektor RDLP Małgorzata Błyskun oraz wszystkie panie zebrane w sali.

Na koniec wręczono Ryszardowi Żuchowskiemu kosz z 50 różami. Nadleśniczy żartował, że to dobrze, iż jest to jedyny znany mu przypadek tak długiego stażu pracy w lasach państwowych, bo tradycją jest, że każdy odchodzący na emeryturę leśnik otrzymuje tyle róż ile lat przepracował. Kolejne kosze z taką ilością róż zrujnowały by budżet lasów - żartował nadleśniczy Pampuch.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem aktu powołania na stanowisko leśniczego Leśnictwa Kamieniec pana Dariusza Zaleskiego. Z rąk dyrektor RDLP otrzymał on nowe dystynkcje, właściwe na jego nowym stanowisku. Do tej pory był podleśniczym Leśnictwa Kamieniec.

Ryszard Żuchowski urodził się w 1950 r. w Dzierzgoniu. W 1964 r. ukończył siedmioklasową, jeszcze wtedy, szkołę podstawową. Już jako 14-latek podjął prace sezonową w lasach jako pomocnik gajowego w Nadleśnictwie Stary Dzierzgoń. 10 kwietnia 1966 roku został zatrudniony jako robotnik leśny w tym nadleśnictwie. W 1969 roku ożenił się, urodził mu się syn i podjął naukę w Zasadniczej Szkole Leśnej w Marwałdzie. Wtedy też został gajowym, czyli objął swoje pierwsze stanowisko w administracji leśnej.

Do pracy w Nadleśnictwie Bartoszyce trafił w 1973 roku. Ukończył Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących przy Zespole Szkół Zawodowych Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w Rucianem - Nidzie. W 1974 roku zdobył dyplom technika-leśnika. W 1975 r. awansował na podleśniczego a w 1978 roku został leśniczym Leśnictwa Kamieniec. Obowiązki te pełnił do wczoraj.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miałam okazje poznać.. #1978217 | 88.220.*.* 18 kwi 2016 20:08

  człowiek uśmiechnięty, zaangażowany w " Las" i jako nauczyciel miałam okazje podziwiać Jego prace z dziećmi podczas przekazania wiedzy na temat pracy leśniczego. pozdrawiam serdecznie i wypoczynku na emeryturze!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Koska #1977418 | 83.31.*.* 17 kwi 2016 06:52

  Nie znam tego pana ale mnie rzuciło się to że wygląda młodo i w dobrej formie. Ale skoro tak pięknie jest żegnany to znaczy że na to zasłużył. Miłe to wszystko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. qwerty #1977380 | 195.136.*.* 16 kwi 2016 22:21

  Wspanialy czlowiek. Zawsze pogodny i usmiechniety. Wszystkiego najlepszego Panie Ryszardzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Cyklina #1977364 | 46.194.*.* 16 kwi 2016 21:42

  Mieszkam od kilku lat w tym miasteczku i poznałem Pana leśniczego...jak każdy ma swoje loty i wzloty...ale szanuje takich ludzi którzy cenią jednak słowo ponad wszysko...Panie Ryszardzie.Wszystkiego Najlepszego.Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cde #1977352 | 178.235.*.* 16 kwi 2016 20:57

  Cieszę się, że ktoś to docenił. Jestem "ciut" młodszy i będę (o ile doczekam ) emerytem w/ g nowych zasad. 10 lat pracy w gospodarstwie rolnym rodziców nie będzie zaliczone bo 25 lat pracy składkowej już dawno mam. Uważam, że zmianę zasad przyznawania emerytury powinno się przyznawać osobom zaczynającym w danym roku ( tym samym co zmiana zasad) pierwszą pracę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages