Wigilia paschalna w kościele w Bisztynku

2016-03-26 21:14:58(ost. akt: 2016-03-28 07:49:38)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest jedynym tak rozbudowanym i uroczystym nabożeństwem w roku liturgicznym. Ta niepowtarzalność oraz zbliżające się święta przyciągają wyjątkowo dużą ilość wiernych. Tak było choćby w kościele w Bisztynku.
Po zapadnięciu zmroku, w Wielką Sobotę odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale jest to już nabożeństwo należące do Niedzieli Wielkanocnej. Nie jest też udzielany w Wielką Sobotę udzielany sakrament Eucharystii (jedynie wyjątkowo w sytuacjach nagłych. np. osobom umierającym).

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowane. Sprawowane powinno być po zapadnięciu zmroku. Składa się aż z pięciu części: liturgii światła, liturgii słowa (w kościele w Bisztynku przeczytano osiem czytań), liturgii chrzcielnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, liturgii eucharystycznej oraz procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwa.

W praktyce przyjętej przez wiele parafii ostatnia część liturgii odprawiana jest w niedzielny poranek.

W Bisztynku nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczęło się na dziedzińcu kościoła, gdzie strażacy OSP rozpalili ognisko od ognia którego zapalono paschał.

Z zapalonym paschałem kapłan wszedł do ciemnego kościoła, w którym światła zapalono dopiero po trzecim zawołaniu "Światło Chrystusa". Od paschału, przyniesiono z domów świece zapalili wierni.

Nabożeństwo odprawiali ks. proboszcz Janusz Rybczyński i ks. wikariusz Marek Sowiński.

Fragmenty Starego Testamentu przewidziane w liturgii czytali m.in. burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, młodzież z ruchu Światło-Życie, dawni mieszkańcy Bisztynka, którzy przyjechali do swych rodzin na święta.

Podczas "Chwała na wysokości" ponownie zabrzmiały milczące od Wielkiego Czwartku organy, dzwony kościelne i wszystkie dzwonki oraz gongi.

Procesja rezurekcyjna w Bisztynku rozpocznie się o godz. 6 w niedzielę.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5