Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Msza Wieczerzy Pańskiej. Kapłan obmył nogi 12 wiernym

2016-03-25 07:00:00 (ost. akt: 2016-03-25 06:57:41)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ks. Janusz Rybczyński, główny celebrans Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianej w kościele w Bisztynku obmył nogi 12 młodzieńcom. Zgodnie z tradycją, po nabożeństwie tabernakulum zostało otwarte i puste a z ołtarzy zdjęto obrusy.

W Wielki Czwartek w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna msza święta. Jest to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku odprawiona została przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego i ks. wikariusza Marka Sowińkiego.

Na początku nabożeństwa kapłani otrzymali kwiaty i życzenia od dzieci i młodzieży, ministrantek, młodzieży z ruchu Światło-Życie, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku oraz wspólnot różańcowych.

Zgodnie z liturgią w czasie śpiewu "Chwała na wysokości" zabrzmiały wszystkie dzwony i dzwonki a następnie zamilkły. Organy i dzwonki zabrzmią ponownie dopiero podczas Wigilii Paschalnej, wieczorem w Wielką Sobotę.

Ks. Janusz Rybczyński dokonał obrzędu obmycia nóg 12 młodzieńcom. To pamiątka obmycia nóg Apostołom przez Jezusa Chrystusa przed Ostatnią Wieczerzą.

Na zakończenie mszy, zgodne z wielowiekową tradycją, na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy, Najświętszy Sakrament został w procesji przeniesiony do ciemnicy (przygotowanej w ołtarzu bocznym kościoła). Tabernakulum pozostało otwarte. Z ołtarzy zdjęto świece i obrusy. To symbol końca wieczerzy oraz odarcia Chrystusa z szat.

W Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku uczestniczyły setki wiernych.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages