Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł przez Bisztynek

2016-01-06 16:37:00 (ost. akt: 2016-01-06 16:50:54)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Przez Bisztynek po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. Mróz nie wystraszył mieszkańców nie tylko Bisztynka, ale i okolicznych miejscowości.

Przed wymarszem barwnego Orszaku Trzech Króli w Bisztynku w kościele św. Macieja Apostoła odprawiona została msza święta. Po jej zakończeniu, pierwszą scenę przewidzianą w scenariuszu odegrano już na dziedzińcu kościoła. Była to scena odczytania dekretu cesarza rzymskiego o zarządzeniu spisu ludności. Odegrali ją aktorzy z parafii w Sątopach, którzy wraz z mieszkańcami tej parafii reprezentowali dziś Afrykę z królem Baltazarem.

Druga ze scen odegrana została w Bramie Lidzbarskiej. Tu król Herod wypytywał mędrców o nowego Króla Żydowskiego. Scenę odegrali członkowie koła teatralnego działającego przy ośrodku kultury. Scenę kolejną, w gospodzie odegrały podopieczne domu pomocy społecznej w Bisztynku. Gospodą znajdowała się przy kościele poewangelickim.

Bitwę aniołów z diabłami odegrały dzieci przygotowane przez Krystynę Kijewicz, Uczęszczające na zajęcia w świetlicy środowiskowej w Bisztynku. Mieszkańcy Bisztynka występowali dziś w strojach czerwonych, czyli reprezentowali Europę. Azję reprezentowała parafia w Grzędzie i - jak udało się nam dostrzec - parafianie z Sułowa.

Ostatnia scena, złożenia darów, czyli złota, kadzidła i mirry odegrana została w parku przy Urzędzie Miejskim. W szopce była oczywiście Święta Rodzina, czyli Józef (przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Drozdowski), Maria (Anna Drozdowska) i Dzieciątko Jezus (... Anielka Drozdowska). Tu Kacper (burmistrz Bisztynka Marek Dominiak), Melchior (mieszkaniec Grzędy Jan Aftyka) i Baltazar (mieszkaniec Unikowa, radny miejski Stanisław Malinowski) kolejno składali dary.

Orszak zakończył się występami artystycznymi Wesołych Nutek i Mozaik, czyli zespołów działających w ośrodku kultury. Wcześniej życzenia i podziękowania złożyli proboszcz ks. Janusz Rybczyński i burmistrz Marek Dominiak.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. degustator #1900857 | 217.99.*.* 7 sty 2016 14:05

  Strzała!!! Widzę cie na głównym zdjęciu. Pozdrawiam :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. andrzej #1900325 | 83.31.*.* 6 sty 2016 17:33

  Bardzo dobra inicjatywa religijna i patriotyczna łącząca ludzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages