Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Radni uchwalili budżet Bisztynka

2015-12-30 22:00:00 (ost. akt: 2015-12-30 21:58:33)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ostatnia w 2015 roku sesja Rady Miejskiej w Bisztynku odbyła się 29 grudnia. Najważniejszą uchwałą jaka podejmowali radni był budżet na 2016 rok. Uchwalony został jednogłośnie.

Projekt budżetu na 2016 r. przedstawiał burmistrz Marek Dominiak. Wcześniej był dyskutowany podczas posiedzeń poszczególnych komisji.

Dochody budżetu na 2016 r. przewidywane są na kwotę 21 307 622 złotych z czego 20 158 622 zł to dochody bieżące. Pozostały ponad milion ma pochodzić z dochodów majątkowych.

Wydatki planowane są na kwotę 21 547 622 zł z czego wydatki bieżące wyniosą 18 548 273 zł. Wydatki inwestycyjne planowane są na kwotę prawie 2,5 mln złotych. Deficyt budżetowy, kory zostanie pokryty kredytem w 2016 r. wyniesie 240 tys. złotych.

Dochody bieżące budżetu będą mniejsze niż w roku 2015 choćby z powodu zmniejszenia średniej ceny kwintala żyta co jest podstawą do naliczania podatku rolnego. Szacuje się, że spadek dochodów tylko z tytułu zmniejszenia podatku rolnego wyniesie ok. 300 tys. złotych.

W budżecie na rok 2016, poza wydatkami koniecznymi i porównywalnymi do lat poprzednich (pomoc społeczna, oświata, płace itp.) zaplanowano także m.in. następujące wydatki bieżące:

- 50 tys. złotych na remonty ciągów komunikacyjnych przez firmy zewnętrzne;
- 130 tys. złotych na remonty ciągów komunikacyjnych sprzętem własnym gminy (głównie są to koszty paliwa i materiałów koniecznych do remontów);
- 40 tys. złotych na działania promocyjne w tym na wkład własny do projektów promocyjnych na które można pozyskać środki zewnętrzne;
- 39 tys. złotych na zatrudnienie bezrobotnych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych;
- 140 tys. złotych na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki z uczniami posiadającymi stosowne orzeczenia lekarskie;
- 270 tys. złotych za pobyt mieszkańców gminy w domach pomocy społecznej;
- ok. 103 tys. złotych na częściowe finansowanie pobytu dzieci w rodzinach zastępczych (w roku 2015 była to kwota 53 tys. złotych);
- 30 tys. złotych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami;
- 30 tys. złotych na prace społecznie użyteczne;
- prawie 409 tys. złotych dotacji celowej na działania ośrodka kultury i 195 tys. złotych na działalność biblioteki publicznej.

W zakresie wydatków majątkowych zaplanowano natomiast następujące zadania (wymieniamy tylko niektóre):
- 42 tys. złotych na modernizację sieci wodociągowej (opracowanie dokumentacji);
- 20 tys. złotych na instalację monitoringu na targowisku miejskim (w związku z kilkoma incydentami wandali - red.);
- 1 127 tys. złotych na przebudowę drogi gminnej Sułowo - Winiec (w tym 573 tys. z budżetu państwa, 400 tys. z pomocy powiatu bartoszyckiego i 173 tys. środków własnych);
- 60 tys. złotych na wykonanie dokumentacji na przebudowę ulicy Słonecznej w Bisztynku;
- 25 tys. złotych na wykonanie dokumentacji zagospodarowania przestrzeni publicznej między ul. Kolejową i Sportową;
- 51 tys. złotych na wykonanie alejki dla pieszych na cmentarzu komunalnym w Bisztynku;
- 135 tys. złotych na wykonanie prac projektowych centrum integracji społecznej (środki dla miast Cittaslow z RPO - przebudowa budynku Miejskiego ośrodka Pomocy Społecznej - red.)
- 132 tys. złotych na prace projektowe związane z remontem kościoła poewangelickiego i przystosowaniem go na potrzeby kulturalne i społeczne (środki dla miast Cittaslow z RPO - red.)
- 12 tys. złotych na zakup i montaż wiat dla zawodników na stadionie w Bisztynku oraz 10 tys. złotych na ogrodzenie boiska w Sątopach-Samulewie.


Zadłużenie gminy Bisztynek na koniec roku 2016 ma wynieść 9,5 mln złotych. Wynika ono z realizowanych w latach ubiegłych zadań inwestycyjnych głównie ze środków zewnętrznych.

Budżet po wysłuchaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie został uchwalony jednogłośnie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna]

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #1894370 | 37.47.*.* 1 sty 2016 04:36

  195. Tys działalność biblioteki? To wszystkie książki chcą na nowe wymienić? Pieniądze w błoto wyrzucone. Lepiej zrobić jakąś drogę, dołożyć kamerę na mieście czy wymienić oświetlenie na LED. Takie moje skromne zdanie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages