Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wigilia ze sztuką, czyli wieczerza duchowa

2015-12-19 10:00:00 (ost. akt: 2015-12-19 10:32:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wnętrze kościoła poewangelickiego pękało w szwach podczas Wigilii ze sztuką, czyli miejskiego, przedświątecznego spotkania mieszkańców Bisztynka i wszystkich tych, którzy do miasteczka przybyli. Koncert kolęd dał olsztyński chór Bel Canto. We wnętrzu wzrok przyciągały obrazy.

Mieszkańcy Bisztynka licznie przybyli do kościoła poewangelickiego na Wigilię ze sztuką. O działaniach artystycznych często mówi się, iż są strawą dla duszy lub ucztą duchową. Tym razem, to co działo się we wnętrzach dawnej świątyni najlepiej określi zwrot: wieczerza dla ducha.

Na uczestników Wigilii miejskiej czekały bowiem zarówno tradycyjne potrawy wigilijne jak i artystyczna aranżacja wnętrza oraz chór Bel Canto z Olsztyna oraz miejscowi wokaliści.

Był więc barszcz, pierogi, śledzie, ciasta i ciasteczka oraz kapusta z grzybami. Potrawy przygotowały wolontariuszki i sponsorzy, którym skrupulatnie dziękowała, wymieniając wszystkich, dyrektorka OKiAL Wioletta Jaskólska. Na ścianach podświetlonych płomykami świec oglądać było można obrazy studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prace wystawili: Anna Pacanowska, Adam Wyżlic, Anna Hołubowicz, Łukasz Rybacki, Dominika Dreźlak, Weronika Borzuchowska, Karolina Filiczkowska i Vanessa Kurmin.

Z koncertem znanych i mniej znanych kolęd (w tym autorstwa Feliksa Nowowiejskiego) wystąpił Akademicki Chór Bel Canto, który w 2016 r. obchodził będzie 20-lecie swojej artystycznej działalności. Chór pod dyrekcją Jana Połowianiuka dał prawdziwy popis wokalnych możliwości a przez publiczność został "zmuszony" do bisowania.

Kolędę "Cicha noc" w wielu językach zaśpiewali wokaliści z zespołów Mozaika, Bez nazwy i Wesołe nutki. Tym razem połączyli siły i wystąpili jako jeden wielopokoleniowy chór.

Świąteczne życzenia gościom i mieszkańcom składali: burmistrz Bisztynka Marek Dominiak i dyrektorka ośrodka kultury Wioletta Jaskólska. Całość prowadził Robert Lesiński z Radia Olsztyn.

Był to też czas rozmów i składania życzeń świątecznych znajomym, sąsiadom, podopiecznym domu pomocy społecznej i gościom z wielu miejscowości naszego regionu. I młodsi i starsi mogli też otrzymać drobny prezent od św. Mikołaja, który na całość spoglądał z góry, z ławki podwieszonej na wysokości około 2 metrów.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages