Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Akademia Mamy i Malucha

2015-12-11 10:00:00 (ost. akt: 2015-12-11 09:53:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mamy małych dzieci nie mają dość spotkań we własnym gronie i zajęć ze specjalistami jaki zorganizowano im w bibliotece w Bisztynku. Z ich inicjatywy powstała tam Akademia Mamy i Malucha.

Od października do końca listopada w Bibliotece Publicznej w Bisztynku realizowano projekt "Na karuzeli macierzyństwa".
Był to cykl spotkań mam najmłodszych dzieci (do 6 lat) z pediatrą (pisaliśmy o tym spotkaniu), psychologiem, pielęgniarka położną, pracownikiem socjalnym. Środki na jego realizację w wysokości 3300 zł pozyskało z zarządu powiatu bartoszyckiego Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Impuls w Bisztynku.

Mamy na spotkania przychodziły z dziećmi, którymi w czasie zajęć zajmowały się wolontariuszki. Maluchy mogły do woli korzystać z zabawek i urządzeń kupionych w ramach projektu.

Każde ze spotkań miało walor edukacyjny, bo kobiety miały okazję zadawać pytania osobom prowadzącym spotkania i dowiadywały się wielu nowych rzeczy, ale miał też walor integracyjny. Matki mogły po prostu wyjść z domu i nawiązać relacje z innymi matkami dzieci w podobnym wieku.

— Szłam na spotkanie z oporami sądząc, że będzie to nudny wykład. Bardzo się myliłam, bo w ciągu tych dwóch godzin naprawdę odpoczęłam — mówiła po jednym ze spotkań pani Bogumiła.

— Przez te dwie godziny "zapomniałam" o codziennych obowiązkach domowych i o zajmowaniu się dzieckiem. Świetnie zrobiły to wolontariuszki — dodała.

A co z tego miały dzieci? Bawiły się w grupie rówieśników. Zabawy i gry na tyle im się podobały, że po zajęciach nie chciały opuszczać biblioteki.

— Pośrednim celem całego projektu było przyzwyczajenie dzieci do tego, że biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania lektur szkolnych, że nie jest to miejsce odstraszające obowiązkiem zachowania ciszy, ale miejsce przyjazne, przeznaczone dla nich i całych rodzin — mówiła Wioletta Jaskólska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Bisztynku.

Z końcem listopada cykl spotkań się zakończył, ale tylko w ramach tego projektu. Na życzenie uczestniczek w bibliotece powstała bowiem Akademia Mamy i Malucha. W jej ramach nadal raz w miesiącu będą odbywały się spotkania z gośćmi, ale też zwyczajne "pogaduchy" przy kawie i herbacie, podczas których mamy będą mogły wymienić doświadczenia i informacje.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages