Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Mimo deszczu przyszli obchodzić Narodowe Święto Niepodległości

2015-11-11 13:13:03 (ost. akt: 2015-11-11 13:38:25)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na placu przy urzędzie w Bisztynku zebrało się dziś zaskakująco dużo mieszkańców miasteczka, którzy - mimo siąpiącego deszczu - świętowali 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po raz pierwszy od wielu lat, w Bisztynku zorganizowano obchody Narodowego Święta Niepodległości w tzw. przestrzeni miejskiej. Pogoda nie była sprzyjająca ale na plac przy Urzędzie Miejskim i tak przybyło wielu mieszkańców.

Poczty sztandarowe wystawiły: OSP w Bisztynku, Koło Łowieckie "Sójka", Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku i Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Bisztynku.

Poczet flagowy wystawiła OSP w Bisztynku. Dowódcą był dh Zbigniew Ziółkowski, flagowym dh Mariusz Maleszewski a asystował dh Artur Augustyniak. Uroczystość zgodnie z ceremoniałem obowiązującym w jednostkach OSP prowadził naczelnik OSP w Bisztynku dh Piotr Kurowicki.

Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego śpiewanego przez zespół Mozaika i zebranych mieszkańców.

Genezę Narodowego Święta Niepodległości w swym przemówieniu przedstawił burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, oddając hołd poległym w walkach o niepodległość.

Pod Kamieniem Plebiscytowym w Bisztynku burmistrz złożył wiązankę kwiatów. Wcześniej przypomniał, że Warmia - na terytorium której leży Bisztynek - nie wróciła do Polski w 1918 roku. Stało się to dopiero w 1945 r.

Warto tu przypomnieć, że Kamień Plebiscytowy upamiętnia przegrany przez Polskę plebiscyt na Warmii z 11 lipca 1920 roku. Został ustawiony na skwerze, gdzie stoi do dziś, w przeddzień rocznicy plebiscytu. Wyryto na nim napis "do Niemiec na należymy, w Niemczech pozostaniemy". Po 1945 roku napis zasłonięto. Dziś brzmi on "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" a przed kamieniem w ułożono godło Polski. Tak więc obecnie upamiętnia on ponowne włączenie Warmii do Polski.

Końcowym akordem oficjalnych uroczystości w Bisztynku był występ zespołu Mozaika, który śpiewał patriotyczne pieśni. Wielu uczestników uroczystości dołączało do wspólnego śpiewania.

Jeszcze dziś, w ramach obchodów święta narodowego, odbędzie się wernisaż malarstwa w kościele poewangelickim.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages