Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Stara prasa do tłoczenia oleju

2015-10-19 09:23:00 (ost. akt: 2015-10-19 09:22:35)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Garaże i strychy w naszym regionie nadal skrywają cenne zabytki. Jeden z nich pokazał nam pan Jerzy z Bisztynka. To około stuletnia prasa do tłoczenia oleju lub wyciskania soku z owoców i warzyw.

Pan Jerzy, mieszkaniec Bisztynka postanowił pokazać nam przechowywaną od lat w garażu starą, mechaniczną prasę do tłoczenia oleju, na użytek domowy.

- Według moich informacji ta wyciskarka ma ponad 100 lat. Prasa służyła do wyciskania oleju. Jest zdekompletowana, bo nie ma naczynia, w które wchodził tłok. Wkrótce dorobię to naczynie - opowiada i obiecuje pan Jerzy.

Jak widać z napisów odlanych w obudowie mechanizmu prasę wyprodukowała firma Alexanderwerk z Remscheid. Zajmowała się w przeszłości wytwarzaniem narzędzi przydatnych w gospodarstwie domowym. W Internecie łatwo znaleźć zdjęcia innego typu wyciskarki tej firmy, maszynki do mielenia mięsa, wagi kuchenne, krajalnice, młynki, żelazka, magle.

Firma istnieje do dziś. Zajmuje się podobną produkcją z tym, że maszyn wykorzystywanych raczej w przemyśle spożywczym a nie w gospodarstwie domowym.

Znalezisko pana Jerzego jest dość wyjątkowe. Nie udało nam się znaleźć zdjęcia identycznej wyciskarki, z napędem w postaci korby. Jak udało się ustalić, prasa mogła służyć zarówno do tłoczenia oleju jak i wyciskania soku z owoców lub warzyw.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages