Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Strażacy gasili las. Na szczęście były to ćwiczenia

2015-10-16 14:22:16 (ost. akt: 2015-10-16 14:40:03)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Pożarowi uległo 5 ha lasu leśnictwa "Kamieniec". W następstwie pożaru poszkodowanych zostało osiem osób. W pobliżu pożaru nie było zbiornika wody. Takie były podstawowe założenia przeprowadzonych dziś koło Bisztynka ćwiczeń straży pożarnej i innych służb.

Strażacy z OSP: Bisztynek, Sątopy, Galiny, Sępopol, Kolno, Troszkowo, Reszel i Lutry oraz JRG w Bartoszycach brali dziś (16 października) udział w ćwiczeniach pod kryptonimem "Kamieniec 2015". "Kamieniec" to nazwa leśnictwa w pobliżu Bisztynka i na jego terenie ćwiczenia przeprowadzono.

Strażacy biorący udział w ćwiczeniach mieli za zadanie ugasić pożar około 5 hektarów lasu. Takie było założenie. O pożarze straż pożarną poinformował telefonicznie grzybiarz, który następnie uległ podtruciu tlenkiem węgla. Strażacy musieli zmagać się zarówno z pożarem jak i ratować osoby poszkodowane, które uległy zatruciom, zasłabły i na których zwaliło się drzewo.

Dodatkowa trudność ćwiczenia polegała na braku zbiornika wody w pobliżu pożaru a raczej kilku ognisk pożaru. Stąd strażacy musieli rozwijać linie gaśnicze na długich odcinakach i sukcesywnie dowozić wodę z hydrantów oddalonych o kilka kilometrów od miejsc pożaru.

- Jak zwykle, celem ćwiczenia było sprawdzenie gotowości i sprawności jednostek straży pożarnej - mówił st. kpt. Marek Wojczulanis, który wraz z komendantami powiatowymi PSP w Bartoszycach i Kętrzynie uważnie przyglądali się działaniom strażaków.

Akcję strażaków obserwował też burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, urzędnicy odpowiedzialni m.in. za ochronę przeciwpożarową oraz pracownicy nadleśnictwa Bartoszyce i leśniczy "Kamieńca" Ryszard Żychowski.

Przed ćwiczeniami odbyła się odprawa w świetlicy OSP w Bisztynku podczas której jednak nie zdradzano szczegółów scenariusza. Po ćwiczeniu, ocenionym dobrze przez nadzorujących, strażacy posilili się pieczonymi na ognisku, rozpalonym przy leśniczówce "Kamieniec", kiełbaskami.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages