Jest 200 milionów dla ślimaczych miast

2015-10-04 23:28:43(ost. akt: 2015-10-05 00:00:34)
Miron Sycz

Miron Sycz

200 milionów złotych mogą dostać na swoje projekty miasta z naszego województwa zrzeszone w sieci Cittaslow. Te projekty muszą służyć lokalnym społecznościom. Teraz do stowarzyszenia przystąpiły Bartoszyce, a na przyjęcie czeka Sępopol. Bisztynek i Górowo Iławeckie są tam "od zawsze".
Co to jest Cittaslow? To stowarzyszenie miast liczących do 50 tysięcy mieszkańców, nastawione na poprawę jakości środowiska i struktury miejskiej. W Polsce do Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow należy 20 miast, większość z naszego województwa. Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow zrzesza ponad 200 miast z kilkudziesięciu krajów. Logiem stowarzyszenia jest ślimak dźwigający na skorupie miejskie budynki.

— Musimy dostrzec i zdobyć każdą unijną złotówkę, jaka jest dla nas do zdobycia. W tym przypadku to pokaźny worek złotówek — mówi poseł Miron Sycz. — Na dodatek mamy tutaj połączenie fajnej idei społecznej z wymierna korzyścią dla mieszkańców — dodaje.
W sumie z Regionalnego Programu Operacyjnego 15 miast z naszego województwa zrzeszonych w Cittaslow może otrzymać 50 milionów euro. Wkład własny musi stanowić 15 proc. projektu.

— Te projekty łączą w sobie odnowienie, przebudowanie czy zbudowanie jakiegoś obiektu lub miejsca, by potem służyło to mieszkańcom danego miasta — wyjaśnia poseł Miron Sycz. — Zatem efektem musi być na przykład likwidacja barier dla niepełnosprawnych czy przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Ta funkcja społeczna jest bardzo ważna. Jest właściwie istotą każdego projektu — dodaje poseł.

Teraz trwa dopracowywanie projektów. Po ich akceptacji Stowarzyszenie Cittaslow popisze zbiorczą umowę na ich realizację. Jest wśród nich wiele bardzo ciekawych pomysłów.

— Projekt górowski jest naprawdę świetny. Ale żeby nie było, że jestem stronniczy, to pochwalę pomysły z Bisztynka — uśmiecha się poseł Miron Sycz.

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak przygotował trzy projekty. Pierwszy to przebudowa stojącego przy starych kamieniczkach budynku MOPS. To klasyczny peerelowski klocek. Po przebudowie wkomponuje się w okoliczne kamieniczki. Jednocześnie w środku budynek zostanie zmodernizowany tak, by lepiej służył ludziom. Z kolei w spalonym w latach 70. kościele poewangelickim, którego remontu nigdy nie dokończono, będzie można prowadzić działalność kulturalno-historyczną. Projekt rezerwowy to budowa ścieżki rowerowej wokół Bisztynka tak, by połączyła jednocześnie miejskie instytucje.

Warto przy okazji przypomnieć, że niedługo będziemy obchodzić 15. rocznicę pojawienia się w Polsce "ślimaczych miast". 15 listopada 2005 roku powołano bowiem do życia komitet założycielski polskiej sieci miast Cittaslow. Tworzyły go wtedy cztery miasta: Reszel, Lidzbark Warmiński, Biskupiec i Bisztynek. Teraz to już 15 miejscowości. Na danich do stowarzyszenia przyjęto Bartoszyce, a niedługo znajdzie się w nim Sępopol. Tym sposobem powiat bartoszycki będzie jedynym powiatem, gdzie wszystkie miasta są w Cittaslow.

Cittaslow to jednak nie tylko budowanie czy rozbudowywanie. To przede wszystkim pewna filozofia sprawowania władzy, nastawiona na tworzenie mieszkańcom wygodnych warunków do życia i wspieranie lokalnych producentów.

— Musimy się jednoczyć wokół każdej formy społecznej aktywności, która pobudza nas do działania i daje wymierne korzyści — mówi poseł Miron Sycz. — Razem zawsze możemy więcej — dodaje.

Niedługo będziemy obchodzić 15. rocznicę pojawienia się w Polsce "ślimaczych miast". 15 listopada 2005 roku powołano bowiem do życia komitet założycielski polskiej sieci miast Cittaslow. Tworzyły go wtedy cztery miasta: Reszel, Lidzbark Warmiński, Biskupiec i Bisztynek.


Manifest miast SLOW (fragment): Życie w jednym z miast SLOW, a także zarządzanie nim, oznacza życie czasem obecnym w sposób najlepszy z możliwych, mając ciągle wzrok zwrócony na przyszłość, oznacza także wykorzystywanie wielkich możliwości technologicznych i kulturalnych naszych czasów, nie zapominając nigdy o spuściźnie doświadczeń, którą pozostawia nam historia i kultura materialna narodów.
Źródło: http://cittaslowpolska.pl


Cittaslow:


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. andrzej #2384474 | 94.254.*.* 28 lis 2017 10:38

    propaganda "sukcesu" :(

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Znowu #1829497 | 81.15.*.* 5 paź 2015 21:56

    Z ślimakiem czy bez jak ktoś pisze dobre projekty to i tak pozyska fundusze.....więc nie ma to większego znaczenia

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  3. ania #1828951 | 212.160.*.* 5 paź 2015 09:57

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I fajnie. Coś się dzieje:-)

  4. gośc #1828935 | 178.43.*.* 5 paź 2015 09:26

    Czyżby juz nastąpiła zmiana Prezesa Cittaslow ? Pan Miron Sycz "Prezes" ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

  5. Ja #1828886 | 31.61.*.* 5 paź 2015 08:10

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Fajna idea. W sam raz dla naszego regionu.

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5